Młodzi krakowianie zdobyli Rzeszów. Nie siłą lecz wiedzą

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana została przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji już po raz czwarty. Fot. WSPiA

RZESZÓW. IV Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, organizowanej przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Kraków górą – tak można skomentować wyniki tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Zwyciężył Tomasz Pilikowski – uczeń V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Drugie miejsce zajęła Lucyna Bujok z II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Trzecie miejsce przypadło Barbarze Masłowskiej z V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Kolejne miejsca zajęli Filip Kasperowicz i Paulina Kuśnierz, również z V LO w Krakowie.

Finał zorganizowany w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie odbył się 20 marca 2013 r. Wzięło w nim udział 30 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Olimpiadę już po raz czwarty zorganizowała Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.

Zwycięzca tegorocznej IV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie pokonał ponad 4000 uczniów z 230 szkół z całej Polski, którzy przystąpili do pierwszego etapu Olimpiady.

Nagrodą dla Tomasza Pilikowskiego jest możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji, nieodpłatne zakwaterowanie w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA oraz stypendium przez cały okres studiów. Nagrody za zajęcie II miejsca to również możliwość nieodpłatnych studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oraz nieodpłatnego zakwaterowania w Zespole Mieszkań Uczelnianych. Zajęcie III, IV lub V miejsca pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Co bardzo ważne, udział w Olimpiadzie ułatwia jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA, ale i na innych uczelniach publicznych i niepublicznych.

Zwycięzca Tomasz Pilikowski – uczeń V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Tomasz Pilikowski w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie wziął udział już kolejny raz. – W ubiegłym roku zająłem drugie miejsce. W tym roku udało się wygrać i jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Przygotowania wymagały pewnego nakładu pracy. Cel jednak został osiągnięty, a włożona praca i wysiłek został wynagrodzony. W czasie finału najbardziej stresujące było oczekiwanie przed drugą, ustaną częścią i spotkanie z Komisją egzaminacyjną. Jest to komisja składająca się z wyjątkowych specjalistów z zakresu prawa, wzbudza więc respekt – mówi Tomasz Pilikowski. Dodaje, że bardzo ważne jest to, iż Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie daje wiele korzyści. – Poza samym tytułem laureata otrzymuję stypendium i możliwość studiowania za darmo w Wyższej Szkole Prawa i Administracji. Ważne jest też to, że organizowana przez WSPiA Olimpiada ułatwi mi dostanie się na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zdobyte doświadczenie będę mógł także wykorzystać na maturze oraz podczas studiów prawniczych – tłumaczy Tomasz Pilikowski.

Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie nagrody otrzymali z rąk prof. Jerzego Posłusznego, Rektor WSPiA; prof. Andrzeja Zolla, wykładowcy WSPiA oraz prof. Andrzeja Witkowskiego, przewodniczącego Komisji Centralnej Olimpiady.

Gratulując młodym ludziom – Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA – mówił, że otrzymanie tytułu laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie to ogromny sukcesu. – Dla wielu z was jest to pierwszy tak wielki sukces w życiu. O jego wielkości świadczy fakt, iż pokonaliście ponad 4000 uczniów z całej Polski, którzy przystąpili do pierwszego etapu Olimpiady. Państwa wspaniałe wyniki świadczą o tym, że młodzi ludzie nadal bardzo mocno interesują się tematyką prawną, choć jest to trudna tematyka. Wybraliście Olimpiadę, wymagającą wiele nauki. Jednak trud włożony w przygotowania na pewno pomoże wam w przyszłości np. podczas studiów prawniczych. Cieszę się również, że tak znakomici ludzie zasilą szeregi studentów prawa w całej Polsce – powiedział prof. Jerzy Posłuszny. Dodał, że gratulacje należą się również nauczycielom, którzy doskonale przygotowali swoich uczniów do Olimpiady.

Olimpiada
Tegoroczny finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie składał się z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz części ustnej. Test zawierał 50 pytań. Dotyczyły one różnych zagadnień m.in. prawa cywilnego, karnego, administracyjnego oraz z socjologii prawa. Do ustnej części finału przeszło tylko 10 osób, które uzyskały najlepszy wynik z testu. W części ustnej finaliści musieli odpowiedzieć przed Komisją Centralną na trzy wylosowane pytania.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana została przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji już po raz czwarty. Co roku przyciąga coraz więcej młodych ludzi. Do pierwszej edycji zgłosiło się ponad 800 uczniów. W drugiej było to już ok. 2500 uczniów z ok. 150 szkół. W ubiegłym roku do Olimpiady przystąpiło 3000 młodych ludzi z ponad 160 szkół z całej Polski. W tej edycji do pierwszego Stopnia Olimpiady przystąpiło już prawie 4000 młodych ludzi z ponad 230 szkół w 15 województwach.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Sprawiedliwości, a Olimpiada organizowana jest wspólnie z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Patronat medialny nad Olimpiadą sprawuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Merytoryczną opiekę nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie pełni Rada Programowa. W jej skład wchodzą wykładowcy WSPiA m.in. prof. Zbigniew Ćwiąkalski (przewodniczący), prof. Wiesław Skrzydło i prof. Zbigniew Czarnik.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na Facebooku.

Arkadiusz Rogowski

Młodym ludziom gratuluje Prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o