Młodzi piłkarze na Zachodzie wiedzą po co trenują

Europoseł Tomasz Poręba, trenerzy: Jakub Korczykowski, Rafał Ćwięka i Maciej Serafiński, oraz opiekun grupy Białorusin, Aleks Mozgovoy, podczas stażu w belgijskim Liege. Fot. Archiwum
Europoseł Tomasz Poręba, trenerzy: Jakub Korczykowski, Rafał Ćwięka i Maciej Serafiński, oraz opiekun grupy Białorusin, Aleks Mozgovoy, podczas stażu w belgijskim Liege. Fot. Archiwum

MIELEC, LIEGE. Mieleccy trenerzy wrócili ze stażu w belgijskim klubie Standard Liege.

W listopadzie po raz kolejny trenerzy  FKS STAL Mielec oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mielcu – Jakub Korczykowski, Rafał Ćwięka i Maciej Serafiński – przez tydzień uczestniczyli w trenerskim stażu i przyglądali się pracy belgijski kolegów w Akademii Piłkarskiej im. Roberta Louis-Dreyfusa w klubie Standard Liege – obecnie lidera belgijskiej ligi. Akademia w Liege jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków szkolenia piłkarzy na świecie.

– Mieliśmy możliwości obserwowania całego treningowego mikrocyklu tygodniowego na wszystkich szczeblach szkolenia – mówi trener Jakub Korczykowski. Mielecki trener zachwalał świetną atmosferę w klubie z Liege, co było możliwe dzięki opiekunowi grupy, Białorusinowi, Aleksowi Mozgovoyowi – wcześniej grającemu w  Polsce, a od 8 lat przebywającemu w Belgii.

Maciej Serafiński – kolejny z trenerów – podkreśla ogromne różnice w mentalności i profesjonalizmie: – Wszyscy, którzy są w tej szkole wiedzą, po co tu są. Wszyscy chcą zostać piłkarzami. Jak przyznają trenerzy, różnica tkwi w tym, że tamtejsza młodzież nie przychodzi treningi po to tylko, żeby grać. – Ich marzeniem jest zostać piłkarzem i tylko to się liczy – puentuje Serafiński.

Trener Rafał Ćwięka zwraca uwagę na ogromną życzliwość pracujących w wizytowanej przez nich belgijskiej akademii piłkarskiej. Natomiast w kwestii metodologicznej zauważa, że belgijska szkoła kładzie duży nacisk na treningi tlenowe o dużej intensywności.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za te staże. Dzięki nim nasi trenerzy mogli poznać zasady szkolenia profesjonalnego klubu piłkarskiego. Jestem pewien, że to przełoży się na jeszcze wyższy poziom szkolenia piłkarskiej młodzieży na Podkarpaciu – mówi Zbigniew Hariasz, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mielcu.

Krzysztof Propolski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments