Mniej chorujemy, czy nie wykupujemy leków, bo są za drogie?

Jeśli ceny leków będą nadal piąć się w górę, wrócimy do kropelek babuni? Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Kupujemy mniej leków. NFZ oszczędziło już na refundacji 40 mln zł.

Ludzie kupują coraz mniej lekarstw. Największe spadki odnotowano w diabetologii, astmie i przewlekłej obturcyjnej chorobie płuc, a także w lekach stosowanych w infekcjach, w kategorii leków przeciwzakrzepowych i schizofrenii.

Co stało się z pacjentami chorującymi przewlekle – na cukrzycę czy astmę? Wyzdrowieli? Nie, ale…

Chory musi płacić więcej
Nowa lista leków refundowanych, która zaczęła obowiązywać w styczniu sprawiła, że duża część leków dla cukrzyków wypadła z list refundacyjnych, przez co ciężar płatności w dużej mierze spadł na pacjenta. – Tylko za opakowanie pasków do mierzenia poziomu cukru zamiast przysłowiowego grosza musiałam płacić 30 zł, cukier więc sprawdzałam nie dwa razy dziennie, ale co dwa, trzy dni – mówi Barbara z Rzeszowa. Podobne problemy dotknęły osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych. Na listach nie znalazło się również clexane (lek przeciwzakrzepowy) i ten stosowany w schizofrenii. Pacjenci więc oszczędzali, na czym mogli.

– Oszczędzanie na zdrowiu nie regulowanie cholesterolu cukrzycy czy nadciśnienia to bardzo zły kierunek. Faktem jest jednak, że pacjenci wykupują teraz tylko te leki, które muszą. Jeżeli nie boli… W ciągu tych miesięcy często musieliśmy wyszukać lek, nierefundowany, ale tańszy – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Dodatkowo w styczniu, w ramach protestu przeciwko ustawie refundacyjnej, która nałożyła na lekarzy kary za źle wypisane recepty, medycy zaczęli pisać leki z pieczątką “Refundacja do decyzji NFZ”, a więc w dużej mierze nie refundowane. Chorzy musieli więc niejednokrotnie płacić 100 proc. ceny i znowu musieli zaglądać do portfela dumając, czy starczy na wykupienie wszystkich leków, czy lepiej zrezygnować z czegoś, co może najmniej pogorszyć stan zdrowia Lekarze swój protest z przerwami kontynuują, więc należy sądzić, że chorzy nadal będą wykupować mniej leków.

W tym roku podkarpacki NFZ na refundację leków przeznaczył 360 359 000 zł. W ciągu pięciu miesięcy wydał na refundację 127 500 000 zł. To o 39 800 000 zł mniej niż w analogicznych miesiącach ubiegłego roku. Zaoszczędził więc blisko 40 mln zł.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments