Mniej lotów, mniej pasażerów

JASIONKA. Europejski kryzys gospodarczy zaczyna być odczuwalny na rzeszowskim lotnisku

Wygląda na to, że w tym roku nie będzie rekordu liczby pasażerów odprawionych na rzeszowskim lotnisku. W styczniu było ich znacznie mniej niż w pierwszym miesiącu ubiegłego roku, a nawet mniej niż dwa lata temu w tym okresie. Uzasadnione są obawy, że ruch w kolejnych miesiącach 2011 r też będzie mniejszy, niż w poprzednich latach.

Mniejszy ruch w Jasionce wynika przede wszystkim z mniejszej liczby połączeń na Wyspy Brytyjskie. Jesienią ubiegłego roku zlikwidowano rejsy do Liverpoolu, East Midlands i Bristolu. Połączenia z dwoma ostatnimi lotniskami zostaną wznowione pod koniec marca tego roku. Rejsów do Liverpoolu najprawdopodobniej w tym roku nie będzie.

Na razie wiadomo na pewno, że w letnim rozkładzie lotów będzie tygodniowo 19 rejsów Ryanaira, o jeden mniej niż w ubiegłym roku. To oznacza przewiezienie w tym roku o około 10 tys. pasażerów mniej. Kolejne 10 tys. starci Jasionka na transatlantyckich rejsach do Stanów Zjednoczonych, których też w tym roku nie będzie.

Trudno też przewidzieć, co będzie z lotami czarterowymi. W ubiegłym roku głównymi kierunkami turystycznymi z Jasionki były Egipt i Tunezja. W tym roku też zaplanowano uruchomienie lotów czarterowych w połowie czerwca. Nikt jednak nie potrafi obecnie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja polityczna w Północnej Afryce. Jeżeli nie nastąpi stabilizacja gwarantująca turystom bezpieczeństwo, Jasionka straci kolejne 20 tys. pasażerów.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments