
PODKARPACIE. Mniej małych sądów do likwidacji
Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, który przekształca mniejsze sądy rejonowe w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Liczba ta jest mniejsza niż pierwotnie zakładano.
W czerwcu zapadnie ostateczna decyzja ws. reorganizacji sądów. Będzie ona już nieodwołalna. Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek zapowiedziano na początku 2012. Reorganizacja wzbudziła sprzeciw samorządów i pracowników sądownictwa. Reforma miała pierwotnie dotyczyć ok. 120 sądów. Liczba ta została zmniejszona o 20%. Po wielomiesięcznych konsultacjach Ministerstwo proponuje, by reforma objęła 79 sądów rejonowych o limicie etatów do 9 sędziów włącznie. Po wprowadzeniu reformy powstaną sądy rejonowe, w których po połączeniu będzie orzekać co najmniej 12 sędziów.
Otrzymaliśmy informacje z Ministerstwa Sprawiedliwości, że prace legislacyjne dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych oraz ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych nie zostały dotychczas zakończone. Projekt ten w ubiegłym tygodniu został wysłany do konsultacji międzyresortowych. Wejście w życie przedmiotowego rozporządzenia możliwe jest z dniem 1 stycznia 2013 r.
Ministerstwo uspokaja, że z punktu widzenia przeciętnego obywatela reorganizacja będzie oznaczała jedynie zmianę szyldu i nieco inne pieczątki na procesowych pismach. Zmiany pozwolą prezesom sądów rejonowych na sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów, a jeśli będzie taka potrzeba skieruje ich do orzekania w wydziale, w którym są zaległości lub braki kadrowe.
***
W naszym regionie wyznaczono 9 “rejonówek” do likwidacji. Prace nad projektem jeszcze trwają i Ministerstwo nie podało nam aktualnej listy sądów, które zostaną zniesione. Sprawa reorganizacji sądów w naszym regionie również wywoływała sprzeciw.
Justyna Paszkiewicz