Mniejsze odszkodowania za błędy lekarskie

Podczas każdej operacji może dojść do zdarzenie niepożądanego, bo jak mówią lekarze każdy człowiek jest inny, może mieć anomalie anatomiczne czy inaczej zareagować na podany lek.

PODKARPACIE. Pacjent szybciej uzyska odszkodowanie, ale tylko do wysokości 300 tys. zł. Dotychczas przyznawane odszkodowanie w regionie wynosiły od 40 tys. zł do 1 mln zł.

Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. zł w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta). Wysokość renty może wynieść do 3 tys. zł. W trybie administracyjnym ma to trwać do siedmiu miesięcy.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia jest konsekwencją noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która umożliwi dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie w Komisji Wojewódzkiej ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Przepisy będą obowiązywały od stycznia 2012 r.

Komisja, nie sąd oceni stan zdrowia

Obecnie dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie jest możliwe tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego. Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Wkrótce uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej – jak podkreśla resort zdrowia – w czasie około siedmiu miesięcy. Złożenie wniosku ma kosztować 300 zł. Ubiegając się w procesie cywilnym o odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł musimy wnieść kilka tys. zł. tzw. wpisu stosunkowego!

Zgodnie z rozporządzeniem ubezpieczyciel ustalając odszkodowanie lub zadośćuczynienie, będzie musiał opierać się na informacjach dotyczących stopnia pogorszenia zdrowia i uszkodzenia ciała. Pod uwagę będzie brane także pogorszenie jakości życia polegające na konieczności korzystania z opieki albo niemożności wykonywania pracy lub podjęcia nauki. Jednym z wyznaczników odszkodowania będzie także uciążliwość leczenia.

Wysokość odszkodowania zaproponuje ubezpieczyciel!

Członkowie rodziny zaliczani do I grupy podatkowej (zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn) będą otrzymywali 100 proc. maksymalnej kwoty (300 tys. zł), w przypadku śmierci poszkodowanego. Natomiast najbliżsi z II i III grupy podatkowej odpowiednio 50 proc. (150 tys. zł) i 25 proc. (75 tys. zł). Do I grupy podatkowej zaliczają się m.in. żona, mąż, dzieci, pasierbowie, wnuki, zięć, synowa, rodzeństwo. II grupa to m.in. dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci pasierbów; III – inne osoby.

Odszkodowania będą dotyczyć tylko szkód związanych z opieką szpitalną w Polsce. Komisja nie będzie ustalać wysokości odszkodowania. Propozycję odszkodowania ma przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł umowę ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego. Wniosek o zadośćuczynienie będzie można kierować do wojewódzkiej komisji przez rok od dnia, w którym pacjent dowiedział się o uszkodzeniu ciała lub “rozstroju zdrowia”. Dotyczy to także sytuacji, gdy rodzina składa wniosek po śmierci pacjenta. Termin ten nie może być jednak dłuższy niż trzy lata od dnia, w którym nastąpiło uszkodzenie ciała lub śmierć.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments