Modernizacja i rozbudowa lotniska bez unijnego dofinansowania

Zdaniem posłów PiS-u unijne pieniądze (11 mln euro) na rozbudowę i modernizację lotniska w Krośnie są zagrożone, gdyż Komisja Europejska oceniła negatywnie wniosek o dofinansowanie projektu złożony przez prezydenta Krosna. Fot. Autor

KROSNO. Projekt, który jest na liście indykatywnej od 2007 roku, będzie realizowany za środki własne gminy.

Komisja Europejska wyraziła miażdżąco negatywną opinię na temat wniosku złożonego przez prezydenta Krosna o pozyskanie środków z UE na realizację projektu pn. “Utworzenie Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie” – poinformowali posłowie PiS-u na piątkowej (5.10) konferencji prasowej. – Trzeba zrobić wszystko, aby zarząd województwa nie wykreślił tego projektu z listy indykatywnej na podstawie pisma, które przyszło z Brukseli – mówili. Prezydent oznajmił, że projekt lotniskowy nie jest zagrożony. – Z unijną dotacją, czy bez niej i tak będzie realizowany – zaznaczył.

– W czwartek (4.10) rozmawialiśmy z marszałkiem Podkarpacia od którego usłyszeliśmy, że KE oceniła negatywnie wniosek w tej formie, w jakiej został ostatecznie złożony. Marszałek widzi w czarnych kolorach szanse na uzyskanie środków z UE na modernizację i rozbudowę lotniska w Krośnie – mówili posłowie.

– W związku z tym zwróciliśmy się o interwencję do osób i instytucji, które mogą w jakikolwiek sposób pomóc. Stosowne pismo wysłaliśmy m.in. do minister rozwoju regionalnego – informował poseł Piotr Babinetz.

Posłowie: – Ratujmy te 11 mln euro dla Krosna
– Trzeba zrobić wszystko, by uratować 11 mln euro z RPO. Aby te pieniądze były wydatkowane na modernizację krośnieńskiego lotniska dla celów dydaktyczno-szkoleniowych – mówili posłowie. – Potrzeba szybkiego działania zarówno ze strony prezydenta Krosna, jak również marszałka województwa. Jest jeszcze czas na to, by projekt zmienić – dodał poseł Bogdan Rzońca. – W interesie prezydenta Krosna, mieszkańców tego miasta i nas wszystkich jest, aby te środki unijne na krośnieńskie lotnisko można było wykorzystać – mówił Babinetz.

Gdzie popełniono błąd?  
– Wnioskodawca – prezydent złożył projekt rozszerzony, dołożył nowe zadania. I to jest wg mnie główny powód odrzucenia przez KE tego projektu – mówił poseł Rzońca. Nie zgadza się z tym Piotr Przytocki. – To opinia irracjonalna, nie mająca pokrycia w rzeczywistości – zaznaczył prezydent Krosna. – Jesteśmy zaangażowani w organizację sesji nadzwyczajnej na temat lotniska. Chcielibyśmy ściągnąć ekspertów niezależnych, którzy by ocenili ten projekt – oznajmił Paweł Krzanowski, przewodniczący Klubu Radnych PiS-u.

Wioletta Zuzak

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

no widocznie doszli do wniosku w Brukseli ze lotnisk wystarczy – a jak jest równa trawka no to może jewropejskie zawody w puszczaniu latawców – na nagrody dadzą.