Mogą ukraść Twoje pieniądze!

Strzeż swoich pieniędzy i często sprawdzaj co dzieje się na twoim rachunku

PODKARPACIE. Uwaga! W ręce przestępców wpadły kody pozwalające na dostęp do kont bankowych.

Firma RSA Security poinformowała, że na skutek “bardzo wyrafinowanego” internetowego włamania, w ręce przestępców dostały się informacje mogące osłabić efektywność oferowanych przez firmę narzędzi bezpieczeństwa. Oznacza to, że hakerzy mogą znać klucze tokenów, które najczęściej są używane do autoryzacji transakcji bankowych dokonywanych przez Internet.

Token to niewielki breloczek, który wyświetla cztery cyfry. Ten kod zmienia się co minutę lub co 30 sekund, według na stałe zaprogramowanego schematu – klucza. Taki klucz jest też zapisany w bankowym komputerze i przypisany do konta użytkownika tokenu. Wprowadzenie właściwych cyfr w odpowiednim momencie jest równoznaczne podpisem właściciela konta. Umożliwia dokonywanie przelewów i wszelkich bankowych transakcji przez Internet.

RSA nie wie dokładnie jakie informacje zostały wykradzione. Nie można jednak wykluczyć, ze hakerzy posiadają klucze pozwalające na autoryzację przelewów z cudzych kont. Jeżeli zalogują się do czyjegoś konta, będą mogli bez przeszkód wyczyścić je do zera i zniknąć z pieniędzmi.

Pechowy klient straty jednak nie poniesie. Za skutki takich transakcji odpowiada bank i ostatecznie zwróci pieniądze na konto okradzionego posiadacza konta. Jednak przez czas trwania reklamacji pechowiec będzie pozbawiony dostępu do swoich pieniędzy. Można tego uniknąć.

Jak się zabezpieczyć?

Jeżeli masz konto z autoryzowaniem transakcji przy pomocy tokenu, to Twoje pieniądze mogą być narażone na kradzież. By jej dokonać nie wystarczy tylko posiadanie klucza tokenu. Trzeba najpierw znać login klienta i hasło do jego konta. Dopiero po zalogowaniu się można użyć tokenu lub jego kopii. Jeżeli podejrzewasz, że niepowołane osoby mogły poznać dane do logowania, to hasło możesz zmienić sam. Możesz też poprosić bank o zmianę loginu.

Zasady bezpiecznego postępowania dotyczą wszystkich posiadaczy kont bankowych z dostępem przez Internet. Każde zabezpieczenia można bowiem złamać. Kilka tygodni temu mieszkaniec Jarosławia stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo hakerzy uzyskali dostęp do SMS-ów, którymi autoryzował swoje transakcje. Stosowanie kodów jednorazowych z przesłanych przez bank list również nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

– Strzeż swojego loginu i hasła. Nie udostępniaj ich osobom postronnym.

– Złóż w banku dyspozycję ograniczenia kwot jednorazowych przelewów i limitu dziennych transakcji. W razie włamania, hakerzy nie będą mogli ukraść wiele.

– Często sprawdzaj saldo swojego internetowego konta i historię dokonywanych operacji. W razie kradzieży środków natychmiast zawiadom bank i policję.

– Zawsze po zakończeniu internetowych operacji wyloguj się ze strony banku. Samo zamknięcie okna przeglądarki nie zawsze przerywa połączenia z bankowym kontem.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments