Mole to, czy nie mole?

Jest bardzo wiele owadów, które wyglądem przypominają mole spożywcze i ubraniowe. Te owady na które uskarżają się mieszkańcy Rzeszowa, a które mieszkają w krzewach i żywopłotach na szczęście nie są tak uciążliwe jak ich sobowtóry.Fot. Archiwum

Plaga molo-podobnych insektów opanowała krzewy i żywopłoty. Czy są groźne dla naszych produktów spożywczych i ubrań?

– Kilka dni temu w czasie spaceru potrąciłam torebką rosnący nieopodal mojego bloku krzak i wyfrunęło z niego mnóstwo moli – mówi pani Alicja z Rzeszowa – Nie wiem, czy to jakaś plaga i skąd się tam akurat wzięły, ale było ich mnóstwo. Opanowały już moje mieszkanie, nie wiem jak się mam przed nimi bronić – dodaje. Podobnych sygnałów dotarło do naszej redakcji więcej, dlatego postanowiliśmy sprawdzić co za insekty przemieszkują w okolicznych krzewach i żywopłotach i czy mogą jakoś nam zaszkodzić.

Informacje o gnieżdżących się w krzakach “molach” potwierdziło nam wielu czytelników. – Naprzeciwko mojego okna rośnie choinka i zauważyłam, że urzędują w niej mole. Jest ich mnóstwo, a po zachodzie słońca lata tak ich cała chmara – skarżyła się pani Paulina z Rzeszowa. – Musiałam w oknach zamontować moskitiery, bo wlatywały mi do domu. Nie wiem gdzie mam się zgłosić po pomoc, jestem bezradna.

Molopodobne owady nie są dla nas groźne
O sprawę zapytaliśmy specjalistę do spraw dezynsekcji i deratyzacji. – Jest masa gatunków owadów, które kształtem i wielkością przypominają mole, dlatego nie trudno o pomyłkę. Mole nie gnieżdżą się w krzakach ani żywopłotach, tylko w szafkach z produktami spożywczymi i w szafach z ubraniami – tłumaczy Krzysztof Grzebyk, właściciel firmy dezynsekcyjnej – Owady na które uskarżają się czytelnicy z pewnością nie są tymi molami, które panosząc się w domach i mieszkaniach spędzają sen z powiek ich właścicielom. Te jedynie pod względem wyglądu podobne do nich owady trafiają “ściągane” światłem do mieszkań, wlatując przez otwarte okna. Nie są jednak groźne ani dla naszych ubrań ani przechowywanych w domu produktów spożywczych.

– Jak się przed nimi bronić? – dopytujemy. – Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie w oknach moskitier. Jeżeli jest ich na tyle dużo, że ich liczebność niepokoi mieszkańców, należy wtedy zgłosić ten problem do administracji terenu na którym te owady występują. Administracja może sobie z nimi poradzić rozpylając szkodliwe dla nich środki chemiczne.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments