Monitoring przeciwpowodziowy konieczny!

W ub. r. powiat mielecki aż dwukrotnie nawiedziła powódź stulecia

MIELEC. ROPCZYCE. Dajcie ludziom bezpieczeństwo!

W ub. r. powiat mielecki dwukrotnie nawiedziła powódź stulecia. Straty w mieniu publicznym, które wyrządziła, to dziesiątki milionów złotych. Ale to nic w porównaniu z nieszczęściem mieszkańców, którzy niejednokrotnie stracili dorobek życia. Teraz w starostwie wolą dmuchać na zimne i, dlatego planują wdrożyć elektroniczny system wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed powodzią.

Podobne urządzenie funkcjonuje już w powiecie ropczycko-sędziszowskim. Składa się ono z siedmiu sond, które połączone z Internetem, mają służyć analizie poziomu zbliżającej się fali powodziowej. Tamtejsze starostwo wzbogaciło się też o 25 syren alarmowych. Są one zainstalowane głównie na budynkach użyteczności publicznej na terenie wszystkich gmin.

Można je wykorzystać do nadawania sygnałów dźwiękowych i głosowych. Służyć temu ma 25 tzw. telefonów nasobnych, przez które można nadawać komunikaty i łączyć się z gminnymi centrami zarządzania kryzysowego. W ten sposób będzie można sterować akcjami powodziowymi, ewentualną ewakuacją mieszkańców itd. gruszek nie zasypiają też w Mielcu, gdzie starostwo planuje wdrożyć elektroniczny system alarmowania przed powodzią.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments