Monitoring w… lesie

Najgorzej jest w lasach przyległych do miast i wsi – mówi Daniel Kiwak, strażnik leśny z Nadleśnictwa Kolbuszowa

PODKARPACIE. Wywozisz śmieci, kradniesz drewno? Strzeż się… Ukryte kamery nagrają cię w lesie.

Ukryte na drzewach, niewidoczne pracują nawet w nocy. Jeśli przyjdzie ci do głowy wyrzucić śmieci w lesie albo ukraść drewno nagra cię lub sfotografuje ukryta kamera. Leśnicy zostali wyposażeni w nowe narzędzia do walki ze “śmieciarzami” i złodziejami. – W zasięgu kamer znajdują się też lasy nadleśnictw Lubaczów, Oleszyce, Narol, Sieniawa, Leżajsk, Mielec i Tuszyna – mówi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

– W 2010 roku na likwidację dzikich wysypisk śmieci wydaliśmy ponad 14 tys. złotych – mówi Eryk Maziarski, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Kolbuszowa. –Ponadto na uświadamianie i edukację rocznie wydajemy około 3 tys. złotych. Nic to nie daje w tym roku do maja wywóz śmieci kosztował nas już 7 tys. złotych a to dopiero koszty za 5 miesięcy.

W ubiegłym roku z terenu nadleśnictwa wywieziono 121 metrów sześciennych śmieci. Bezmyślni ludzie wyrzucają nie tylko pojedyncze papierki i butelki. Do lasu trafiają odpady budowlane, z warsztatów samochodowych, śmieci z gospodarstw domowych. Leśnicy mówią, że nierzadko znajdują nawet stare kanapy, prali, lodówki. Krótka wycieczka z leśnikami wystarczyła, żeby znaleźć dzikie wysypisko. Naturalne wgłębienie przy leśnej drodze “śmieciarze” próbują zasypać butelkami, papierami, plastikowymi wiadrami i Bóg jeden raczy widzieć czym, bo nie mieliśmy ochoty przekopywać śmietniska.

Leśnicy próbują przeciwdziałać problemowi. Nakładają mandaty od 20 do 500 złotych. Kierują sprawy do sądów grodzkich, te z kolei za wyrzucanie śmieci w lasach mogą ukarać grzywną do 5000 złotych. Jednak trudno jest udowodnić winę “śmieciarzom”. Kamery z pewnością to ułatwią.

Urządzenie jest wyposażone w matrycę o rozdzielczości 10 megapikseli. Może robić zdjęcia nawet w nocy. Nie wydaje dźwięków do robienia zdjęć nie używa lampy błyskowej. Urządzenie posiada czujnik ruchu. Kiedy wykryje ruch w swoim zasięgu zrobi zdjęcie lub nagra film. Nie będziesz nawet wiedział kiedy i gdzie zostaniesz przyłapany na przestępstwie lub wykroczeniu. Urządzenia będą zmieniać lokalizację. Leśnicy będą wieszać je w różnych miejscach. Dzięki obrazom zarejestrowanym, przez ukryte kamery leśnicy będą mieli ułatwienie w identyfikowaniu i karaniu osób, które z lasów korzystają w bezprawny sposób.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
elozuo
elozuo
9 lat temu

moge zapytac jakie modele tych kamer?

dzik
dzik
9 lat temu

To teraz nawet w lesie spokojnie wysrać się nie będzie można, chyba ze ktoś lubi robić to przy kamerze.

Janusz
Janusz
9 lat temu

KIEDYS POWIEMY NASZYM WNUKOM – BYLO COS TAKIEGO JAK LAS!