Monopol dla firm wywożących śmieci!

PODKARPACIE. Skandal! Od nowego roku mają wejść w życie idiotyczne przepisy – nie będzie już wolnego rynku gospodarki odpadami

W 2011 roku mogą upaść prywatne firmy wywożące śmieci. Od 1 stycznia wejdą bowiem w życie przepisy, według których mieszkańcy będą płacić rachunki nie prywaciarzom z tej branży, ale wyłącznie na konta gmin. Nie będzie więc już wolnego rynku w gospodarce odpadami i to jedynie samorządy będą odpowiedzialne za ich wywóz.

Według zapisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, to samorządy mają dopilnować by mieszkańcy nie unikali opłat za wywóz odpadów. Już wiadomo, że wzrosną ceny za takie usługi. Będzie to rewolucja w gospodarce śmieci. Co się zmieni? Zmienią się zasady zbiórki odpadów oraz opłaty, jakie będą ponosić wszyscy ci, którzy śmieci produkują.

Ministerstwo Środowiska chce, by to właśnie gmina wyłaniała w przetargu firmę, która zbierze odpady, zapewni ich segregację i odzysk surowców. Nie będzie więc konkurencji. Teraz w większych miastach są co najmniej dwie lub trzy firmy, które zajmują się odpadami. Jedną z nich jest gminny zakład gospodarki komunalnej, a pozostałe to firmy prywatne.

Po wejściu w życie nowych przepisów, obciążenie finansowe odczują mieszkańcy. Opłaty za śmieci będą bowiem uwzględniać także koszty recyklingu starego sprzętu elektronicznego i koszty wywozu… gruzu.

Według ekspertów miesięczna opłata za wywóz odpadów bardzo wzrośnie i będzie wynosić od 12 do 18 złotych od osoby. Teraz na przykład w Rzeszowie płaci się za to 5,39 zł.

– Jeżeli wejdą w życie nowe przepisy, to moja firma przestanie istnieć – powiedziała Józefa Hausner, właścicielka firmy Zbiórka i Transport Odpadów Komunalnych i Pokrewnych w Nisku. – Mamy podpisaną umowę na wywóz śmieci z gminy Nisko i Rudnik nad Sanem. W samym Nisku obsługujemy 40 procent rynku odpadów. Moja prywatna firma funkcjonuje zgodnie z prawem, a w przyszłym roku ten rządowy zapis doprowadzi do tego, że nie będzie już wolnego rynku w tej branży. Naprawdę nie wiem co stanie się z nią w 2011 roku.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments