Morsy zaczęły sezon kąpieli (ZDJĘCIA)

Idealnym miejscem do kąpieli jest brzeg zbiornika z łagodnym wejściem do wody. Fot. Bogdan Myśliwiec
Idealnym miejscem do kąpieli jest brzeg zbiornika z łagodnym wejściem do wody. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Miłośnicy kąpieli w lodowatej wodzie rozpoczęli sezon na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Trzeci sezon na Jeziorze Tarnobrzeskim rozpoczęli w niedzielę odważni miłośnicy mroźnych kąpieli. Na brzegu akwenu, którego temperatura wynosiła 8 stopni powyżej zera, stawiło się około 50 osób.

Gdy jedni kupują ciepłe czapki i buty, oni szykują kąpielówki. Dzięki zapaleńcom, którzy ponad dwa lata temu założyli w Tarnobrzegu klub „Bodymors”, kąpiele zyskują coraz większą popularność i przyciągają gapiów, którzy podziwiają odważnych, którym nie są groźne lodowate wody Jeziora Tarnobrzeskiego.

17 listopada na brzegu akwenu stawiło się około 50 morsów i foczek, bo tak nazywane są panie, które lubią zimne kąpiele. Przybyli z Tarnobrzega, ale i innych podkarpackich miast. Mocną reprezentację miał także Rzeszowski Klub Morsów „Sopelek”. Jak odbyło się pierwsze w tym sezonie wodowanie morsów?

Przed wejściem do wody organizator hartowania zapewnił uczestnikom kąpieli 15-minutową rozgrzewkę. Po niej gotowe na wyzwanie morsy wskoczyły do wody. Po zanurzeniu, dla ponownego rozgrzania organizmu, odbyła się kolejna gimnastyka i bieg. Jak na początek sezonu przystało, nie zabrakło także symbolicznej lampki szampana, którym pełnoletni morsy i foczki uczcili pierwsze tej jesieni wodowanie. Hartujących się twardzieli i twardzielki dopingowali z brzegu najbliżsi członkowie rodzin, przyjaciele i gapie, którzy specjalnie dla nich przybyli nad opustoszałe o tej porze roku jezioro.

Członkowie tarnobrzeskiego Klubu „Bodymors” zachęcają do hartowania wszystkich, którzy chcą się uodpornić przed nadchodzącą zimą i zapewniają, że, wbrew pozorom, kąpiel w zimnej wodzie nie jest dla człowieka czymś wyjątkowym. Nie są także wymagane jakieś niezwykłe przygotowania przed wejściem do wody ani szczególne predyspozycje organizmu – potrzebne jest tylko takie przygotowanie jak przed każdym wysiłkiem rekreacyjno-sportowym. Kąpiel w wodzie o temperaturze 0 stop. C trwa oczywiście tylko kilka minut, gdyż dłuższa groziłaby niebezpiecznym wyziębieniem organizmu.

Małgorzata Rokoszewska

[print_gllr id=100180]

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nie mors
nie mors
7 lat temu

Ooo! nawet doopcie som :-). Ładniutkie. Panowie! brzuchy zrzucic bo kiepsko przy nich wyglądacie!