Most Kaczyńskiego czy Szymborskiej?

- Nazwy ulic, czy mostów nie powinny mieć odniesienia do bieżącej rozgrywki politycznej i nie powinny być skojarzone z jakąkolwiek obecnie istniejącą partia polityczną - uważa Krzysztof Wasiewicz z Ruchu Janusza Palikota. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. – Most ma łączyć, a nie dzielić – uważają działacze Ruchu Palikota w regionie.

- Bardzo chcielibyśmy, by nowy most na Sanie w Przemyślu lub ulica, która będzie go łączyć z Lwowską zostały nazwane imieniem naszej niedawno zmarłej noblistki, Wisławy Szymborskiej  – mówi Krzysztof Wasiewicz z Ruchu Janusza Palikota. – Pismo w tej sprawie skierowaliśmy do przemyskiej Rady Miejskiej kilka dni temu – zdradza.

Od pewnego czasu na oficjalnej stronie przemyskiego magistratu można głosować na propozycje nazw dla nowo powstającego mostu i mających go łączyć z Krakowską i Lwowską ulic. Wśród propozycji nazw mostu są takie, jak Brama Przemyska, Europejski, Solidarności, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Obrońców Przemyśla. Ankieta ma charakter niezobowiązującej sondy, ale propozycje zostały wybrane spośród zgłaszanych wcześniej przez przemyślan. Kancelaria Prezydenta Przemyśla przyznaje, że nie było dotychczas pomysłu, by most, albo ulicę nazwać imieniem Szymborskiej. Prawdopodobnie dlatego, że poetka zmarła niedawno, a w Przemyślu zwyczajowo nie nazywa się ulic, placów, czy mostów  imionami osób żyjących, wyjątek od tej reguły stanowił tylko Jan Paweł II, który doczekał się ulicy swego imienia w Przemyślu za życia.

Teraz jednak Wisława Szymborska już niestety nie żyje, więc nowy most mógłby zostać nazwany ej imieniem. Właśnie tego chce Krzysztof Wasiewicz, szef Ruchu Palikota w okręgu nr 22. – To byłoby piękne uhonorowanie przez miasto zmarłej noblistki – podkreśla dodając, że propozycja nie ma charakteru politycznego, a sama osoba Szymborskiej politycznie się  nie kojarzy – Most powinien łączyć, a nie dzielić! – zauważa Wasiewicz. – Sprzeciwiamy się pomysłowi nadania nowemu mostowi i ulicom nazw związanych z kultem Lecha Kaczyńskiego oraz odnoszących się do katastrofy smoleńskiej – mówi działacz Ruchu Palikota zauważając, że zmarły tragicznie prezydent RP oraz sama katastrofa już zostali upamiętnieni w mieście.

Rafał Porada z Kancelarii Prezydenta Przemyśla nie widzi przeszkód, by propozycja nazwania nowego mostu,. Lub którejś z ulic imieniem zmarłej niedawno noblistki. – Jeśli ta propozycja zostanie zgłoszona oficjalnie, na pewno będzie brana pod uwagę – mówi Porada przypominając, że ostateczny głos w tej sprawie mają radni.

Monika Kamińska

do “Most Kaczyńskiego czy Szymborskiej?”

 1. Robert Kępa

  Popieram w pełni przewodniczącego Krzysztofa Wasiewicza to jest świetny pomysł . Jestem tego samego zdania, on jest chyba jedyną osoba która chce coś dobrego zrobić dla tego miasta i kraju w przeciwieństwie do innych osób i partii które mają na celu podteksty polityczne .

 2. Aleksander Staszczak

  Dokładnie Panie Mateuszu , ja również popieram działania Pana Krzysztofa Wasiewicza. Są one 100 procentowo szczere . Wystarczy już w naszym kraju pomników z wizerunkiem ex prezydenta nazw ulic mostów. Dajmy wreszcie spokój ofiarom katastrofy i ich bliskim czy to będzie się trwało wiecznie? Rozgrywki na scenie politycznej kosztem ofiar katastrofy i ich rodzin ? Wystarczy tego. W tej katastrofie zginęło 96 osób! nie tylko P. Lech Kaczyński. Uważam, że to świetny pomysł oraz wspaniała inicjatywa ze strony Pana Krzysztofa , uhonorowanie pracy oraz twórczości Wisławy Szymborskiej . Popieram Pana działania Panie Krzysztofie. Pozdrawiam

 3. M.Rychlicki

  Witam
  Po całej tej przykrej katastrofie w smoleńsku w której zginęło dosyć dużo ludzi uważam że nie powinno się ingerować w to tylko św.P. Lecha Kaczyńskiego , ponieważ byli tam również inni ludzie którzy też zginęli w taki sam sposób , więc nie rozumie dlaczego tylko jest uwzględniony tylko on . Jeśli człowiek który zginie samolotem , będzie tak bardzo popularny i jego imieniem i nazwiskiem będą nazywane mosty , ulicy itd. to przypuszczam że liczba samobójstw wzrośnie natychmiastowo . Więc popieram Pana Krzysztofa Wasiewicza odnośnie św.P. Wisławy Szymborskiej bo była to naprawdę bardzo ceniona kobieta i szanowana w społeczeństwie polskim . Serdecznie Pozdrawiam

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.