Most łączący ul. Rzecha z ul. Lubelską powstanie do 2015 r.

Projekt drogi i mostu łączącego ul. Rzecha z ul. Lubelską, opracowany przez firmę Promost Consulting. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Trochę długo to trwało, ale w końcu jest – mówi Robert Kultys (47 l.), radny PiS, o przyśpieszeniu inwestycji.

Aż o pięć lat szybciej niż planowano zostanie wybudowany most łączący ul. Lubelską z ul. Rzecha stanowiący część północnej obwodnicy miasta. Dobrą wiadomością jest także obniżenie kosztów budowy z ok. 213 mln zł do ok. 145 mln zł. – Złożyliśmy wniosek w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego o dofinansowanie projektu, bo okazało się, że inne miasta nie wykorzystały wszystkich pieniędzy – tłumaczą w ratuszu.

Most nad Wisłokiem miał zostać wybudowany w latach 2017-2020. Urzędnicy chcą, aby jeszcze w tym roku ruszył przetarg na firmę, która zaprojektuje i wybuduje drogę wraz z mostem. Dzięki temu inwestycja będzie mogła być zrealizowana znacznie wcześniej, bo w latach 2014-2015, i dofinansowana z programu Rozwój Polski Wschodniej, z którego miasto otrzyma 85 proc. kwoty. – Niewykluczone, że okres realizacji będzie wydłużony – zastrzega jednak Janina Filipek, skarbnik miasta.

Różnicę można wykorzystać gdzie indziej
Rzeszowscy radni z entuzjazmem podchodzą do planów urzędników i jednogłośnie podjęli decyzję o przyśpieszeniu inwestycji. – Warto walczyć o inwestycje, które są kluczowe dla miasta. Cieszymy się, że udało się przesunąć budowę na wcześniejsze lata – mówi Jolanta Kaźmierczak, radna PO.

– W końcu inwestycja się przybliża, z czego się cieszymy. Trochę długo to trwało, ale w końcu jest – mówi Robert Kultys, radny PiS, i proponuje: – Skoro udało się zmniejszyć obciążenie budżetu, to pozostałe pieniądze można przeznaczyć na inne ważne inwestycje, np. budowę wiaduktu nad torami, który połączy ul. Wyspiańskiego z ul. Hoffmanowej.

400-metrowy most
Za kwotę ok. 145 mln zł ma zostać wybudowana 1,8-kilometrowa dwujezdniowa oddzielona pasem zieleni droga i 400-metrowy most nad Wisłokiem. Droga będzie przebiegała od skrzyżowania ul. Rzecha z ul. Ciepłowniczą, dalej przez tereny elektrociepłowni, a za Wisłokiem na wysokości skrzyżowania z ul. Krogulskiego połączy się ul. Lubelską.

Ewelina Nawrot

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
jacekolekjojopaoloMoher Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jacek
Gość
jacek

prof. PRz T. Siwowski musi sobie wybudować pomnik w postaci mostu pylonowego… a osobiście bym wolał, jakby nasz dziadowski kraj budował tanio i praktycznie, a nie z rozmachem jak jacyś szejkowie w UAE…

paolo
Gość
paolo

„…most łączący ul. Lubelską z ul. Rzecha stanowiący część północnej obwodnicy miasta. „. Przecież północna obwodnica miasta będzie gotowa gdy zostanie oddany odcinek autostrady Rzeszów wsch – Rzeszów centralny oraz uruchomiony łącznik S19 z Śwliczy do węzła Rzeszów wschód. Po co „druga” północna obwodnica, zwłaszcza, że w planach jest udrożnienie poprzez poszerzenia ul Wyzwolenia.
Czy nie lepiej pociągnąć S19 od Świlczy na południe w kierunku Barwinka aby ruch tranzytowy wogole nie wjeżdżał do miasta? Teraz „południowa obwodnica” i tak jest mega zapchana bo i ruch na wschód (Medyka, Korczowa) i na południe (Barwinek) jedzie właśnie tamtendy

jojo
Gość
jojo

rozumie ze osobówka bedziesz smigal po obwodnicy autostradowej? ta droga ma słuzyc ruchowi lokalnemu a tylko tranzyt przeniesie sie na autostradę.

olek
Gość
olek

Północna obwodnica miasta miała powstac juz w 2000 roku ale to przerosło zarzad miasta, teraz gdy bedzie dofinsowanie o tej inwestycji z budzetu państwa to napewno zarobi firma Promost która już przygotowała projekt tylko czy był przetarg czy zlecenie osobiste.Już nawet mieszkańcy wiedzą kto wykra przetarg nas budowe tej czesci obwodnicy.

Tomek
Gość
Tomek

A czemu ten most nad jeziorkioem? Nie lepiej go było przesunąć w lewo lub prawo a wtedy nie musiał by być długi na 400m tylko na 50m albo 100m i kosztowałby kilka razy mniej.

Moher
Gość
Moher

Co to za inwestycja kilka razy mniej ? Śwagier Józka i jeszcze parę osób muszą się z czegoś wyżywić. Unia zapłaci.