Most zostanie oddany do użytku pod koniec października

Prace są już zaawansowane. Most ma zostać otwarty w ostatnich dniach października br. Fot. Wioletta Zuzak
Prace są już zaawansowane. Most ma zostać otwarty w ostatnich dniach października br. Fot. Wioletta Zuzak

GŁOWIENKA, KROSNO. Kierowcy cieszą się, że będzie się im lepiej jeździło.

– Już czwarty miesiąc trwa remont mostu na rzece Lubatówka w Głowience. Kiedy zakończą się prace? – pyta Super Nowości pani Joanna, mieszkanka tej miejscowości. – Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, a obiekt ma zostać otwarty w ostatnich dniach października 2013 r. – poinformował nas kierownik ekipy zajmującej się wykonywaniem prac.

Przypomnijmy, że stan techniczny starego obiektu był wręcz fatalny. Liczne ubytki powierzchniowe, postępująca korozja elementów stalowych oraz proces gnilny części drewnianych powodowały, że zrujnowany most zagrażał bezpieczeństwu zmotoryzowanych jak i pieszych. Ponadto most nie spełniał także wymogów odnośnie do nośności, która wynosiła 15 ton.

Mieszkańcy od dawna domagali się remontu zniszczonego mostu. Teresa Sirko, sołtys wsi Głowienka (jednocześnie radna powiatu), wielokrotnie interweniowała w tej sprawie w imieniu mieszkańców, jak i zarządu powiatu, który czynił starania w celu zdobycia pieniędzy na jego przebudowę. Dzięki dofinansowaniu z rezerwy Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej długo oczekiwana inwestycja jest realizowana. Koszt zadania to 882 190 zł. Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie.

Zostanie zwiększona nośność mostu
– Po przebudowie ulegną poprawie parametry techniczne. Nośność zostanie zwiększona do 40 ton – przypomina wicestarosta Andrzej Guzik. – Ponadto przewidziane jest wykonanie dojazdów do mostu wraz z budową odcinka chodnika, przejścia dla pieszych oraz barier energochłonnych. Dodatkowo, uwzględniając warunki właściciela cieku wodnego, Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, na odcinku ok. 100 m zostaną wykonane umocnienia obustronne koryta rzeki – informuje. – Decydując się na tę inwestycję kierowaliśmy się głównie troską o bezpieczeństwo użytkowników, w tym przede wszystkim dzieci z Głowienki, które codziennie korzystają z mostu w drodze do szkoły – zaznacza wicestarosta.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments