Mowa nienawiści „nakręca” wariatów

W minioną środę (10 kwietnia) 43 letni mężczyzna spotkawszy w holu przemyskiego magistratu prezydenta Przemyśla, Wojciecha Bakuna wykrzykiwał do niego, że ten „Końca kadencji nie dożyje”. 43-latek trafił do szpitala psychiatrycznego, a włodarz miasta złożył stosowne doniesienie  na policję. Rzec by można: no i co?

Wariatów nie brakuje, ale przeważnie nie są groźni. Takie błogie przekonanie pokutowało u nas do pamiętnego tegorocznego finału WOŚP w Gdańsku, kiedy to człowiek, który okazał się być chory psychicznie zadał śp. Pawłowi Adamowiczowi śmiertelne ciosy nożem. Znów rzec by można: straszne, ale zdarza się. Tyle, że 1 kwietnia kolejna osoba niespełna rozumu zaatakowała nożem byłego włodarza Siedlec, a obecnego radnego wojewódzkiego z PiS. Wojciecha Kudelskiego. Czy to naprawę przypadki jedynie, że osoby mające problemy psychiczne atakują słownie, czy o zgrozo, także fizycznie włodarzy miast? A może „nakręca” ich mowa nienawiści i internetowy hejt?

Prezydent Wojciech Bakun jest od początku swej kadencji atakowany w Internecie. Fakt, że przez niewielką grupę internautów – sympatyków poprzedniej miejskiej władzy oraz tej, która rządzi teraz regionem i krajem, ale za to systematycznie i bez pardonu. Ma to być rzekomo „satyra” i „patrzenie władzy na ręce”, ale  tak naprawdę to zwyczajny, ordynarny hejt. Gdy pojawiły się informacje o groźbach kierowanych pod jego adresem niektórych to bardzo rozbawiło. To straszne, że kogoś bawi fakt, iż komuś innemu grozi się śmiercią, szczególnie po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku i Siedlcach. Na szczucie na prezydenta Bakuna zwrócił uwagę portal Kukiz’15 Przemyśl, który napisał „Kiedy tajemnicze „Stowarzyszenie Obywatelska Kontrola Władz Przemyśla” przestanie szkalować Prezydenta Przemyśla zanim będzie za późno ?” przy informacji o groźbach wobec włodarza miasta. Posypały się liczne komentarze, a wywołane „do tablicy” stowarzyszenie na swoim fanpage’u „żali się” na „Kukizów”, że wiążą ich z „prawdopodobnie chorym psychicznie”.

Otóż nic dziwnego takie powiązanie, bo śp. Adamowicza i Kudelskiego także zaatakowały osoby chore psychicznie. Takie osoby mają dostęp do Internetu i czytają co tam jest napisane! Często nie mają zdolności prawidłowej oceny co jest prawdą, a co hejtem, a hejt działa na ich emocje znacznie bardziej, niż u ludzi bez problemów z psychiką. „Nakręcają się” czytając i oglądając szkalujące, czy wykpiwające pseudoinformacje, a w ich głowach rodzą się plany, których nikt z nas, z psychiatrami włącznie, nie potrafi przewidzieć. Gdy stanie się tragedia, nie ma winnych: ot wariat zaatakował. Nie! Atak osoby niezrównoważonej to pokłosie tego, co także takiej osobie „wciska się” eskalując w niej gniew, żal, nienawiść do konkretnej osoby, która nic temu komuś nie zrobiła. Osobami chorymi psychicznie bardzo łatwo manipulować w tym zakresie, nawet zupełnie  nie zdając sobie z tego sprawy.

Pod rozwagę nas wszystkich oddajemy to, czy chcemy się czuć odpowiedzialni moralnie za atak jakiegoś szaleńca na dowolną osobę. I pamiętajmy, że taką zaatakowaną osobą, może być każdy z nas, bo każdego można zhejtować w Internecie. Tylko, jak potem spojrzeć w lustro i spokojnie spać, wiedząc, że nasza „satyra” pchnęła kogoś do przestępstwa czy zbrodni?

Redaktor Monka Kamińska

18
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
PREZES Kaczynskihodowla głupcówStanisławMatshijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hodowla głupców
Gość
hodowla głupców

Zawód polityka zawsze był, jest i będzie zawodem podwyższonego ryzyka, ponieważ “bycie na świeczniku” jak piorunochron ściąga na siebie złość, a zwłaszcza zawiść ludzką; jednakowoż ryzyko to, w porządku wyższej, nie zawsze dla nas zrozumiałej, sprawiedliwości stanowi ekwiwalent przywilejów, honorów i zaszczytów związanych ze sprawowaniem rządów, czyli tym co pospolicie nazywa się “rentą władzy”.

Stanisław
Gość
Stanisław

Tylko kto decyduje co jest aktualną mową nienawiści , prawda ? ale tego już Pani nie napisze .

hijena
Gość
hijena

to musial być kolejny Platfusowy frustrat jakich nie mało po ostatnich wyborach.Cieszy szybka i udana akcja przekazania osobnika w ręce fachowców w sanatorium bez klamek

ALA
Gość
ALA

Nie popieram strajku nauczycieli !
Powinni uczyć i wychowywać to nie byłoby takich przypadków.
p.s.
Zmieńcie w redakcji korektora lub czytajcie swoje publikacje,

Mats
Gość
Mats

To oczywiste, ze odpowiadają również za kradzieże, zabójstwa, prostytucję i korupcję bo gdyby uczyli to by tego nie dochodziło… Lecz się ALA, to że Ty miałaś głupiego nauczyciela nie znaczy, ze wszyscy tacy są.

Kominiarz
Gość
Kominiarz

Czyżby ostatnie zdania stanowiły samokrytykę pani redaktor i ogólnie redakcji SN ? Jeśli tak to chylę czoła.

Stanisław
Gość
Stanisław

No cóż kredyty trzeba spłacać a rodzinę utrzymać .

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

No to teraz wiem dlaczego PREZES Kaczynski musi miec ochrone !
On sra w pory wlasnie przed takimi „sympatykami” !

PREZES Kaczynski
Gość
PREZES Kaczynski

Okoliczności śmierci Kadafiego wymagają zbadania, bowiem często się zdarza, iż kaźnią dyktatora bez sądu
zainteresowani są jego dawni współpracownicy, którzy przeszli na stronę
opozycji, lub siły zewnętrzne, które nie chcą, aby na jaw wyszły dokumenty i
świadectwa ich udziału w zbrodniach starego reżimu”.