Mowa szympansów: 66 gestów

Żyjące na wolności szympansy wykorzystują co najmniej 66 różnych gestów do komunikowania innym przeróżnych treści – doliczyli się naukowcy. Badacze są przekonani, że gesty te są wykonywane z premedytacją. Widzą też podobieństwa z gestami ludzi.

Badacze ze szkockiego University of St Andrews filmowali stado szympansów, a następnie analizowali 120 godzin nagrań, na których widać rozmaite relacje i oddziaływania między małpami. Szukali potwierdzenia, że zwierzęta sygnalizują coś innym nieprzypadkowo.

– Wcześniejsze badania takich samych małp trzymanych w niewoli pozwalały sądzić, że ich repertuar obejmuje ok. 30 różnych gestów. Teraz widać, że jest ich sporo więcej – zauważa główna autorka pracy dr Catherine Hobaiter. – Wcześniej dostrzegano zaledwie ułamek. Kiedy pracujesz ze zwierzętami trzymanymi w niewoli, nie widzisz całego zachowania – jak polują na inne małpy, uprowadzają samice albo jak wyglądają ich relacje z sąsiednimi stadami – mówi.

Znaczenie niektórych gestów wydawało się badaczom oczywiste. Być może dlatego, że – jako jeden z gatunków naczelnych – sami wykonujemy podobne. Na przykład to, że szympansy kiwają do siebie dłońmi albo to, że małpia młodzież podaje sobie dłonie, zapraszając się do zabawy. Na nagraniach utrwalono też scenę, gdy matka sięga w stronę szympansiątka lewą ręką.

– Chce się przemieścić i daje dziecku znak, zaprasza, by weszło na barana – tłumaczy Hobaiter. – Mogłaby po prostu złapać młode i je zabrać, ale tak nie robi. Wyciąga rękę i wykonuje gest, czekając na reakcję – tłumaczy.

Na filmie widać, że kiedy mała małpka rusza w stronę matki, szympansica powtarza swój gest, dokładając grymas twarzy – “szczerzy zęby”. W tym właśnie momencie córka wdrapuje się jej na plecy i obie odchodzą.

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments