Możesz domagać się od państwa odszkodowania za smog

Państwo polskie od lat nieudolnie walczy ze smogiem. Czy już niedługo słono za to zapłaci? Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Obecnie przygotowywany jest w tej sprawie pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Dołączyć do niego może każdy, kto czuje się pokrzywdzony.

Kilka dni temu zapadło bezprecedensowe orzeczenie. Aktorka Grażyna Wolszczak pozwała państwo polskie za nieskuteczną jej zdaniem walkę ze smogiem. Powołała się na naruszenie dóbr osobistych. Sąd przychylił się do tej opinii i przyznał jej 5 tys. zł odszkodowania. I nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie to, że szansę na rekompensatę od Skarbu Państwa za oddychanie powietrzem nasyconym smogiem ma teraz każdy Polak.

Popularna aktorka jeszcze w listopadzie ubiegłego roku pozwała państwo, tłumacząc że niewystarczająco walczy ono ze smogiem. Jak zaznaczyła, w ostatnich latach stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów w powietrzu było znacznie wyższe niż wcześniej. Swoją opinię poparła m.in. raportem Najwyższej Izby Kontroli, który wskazuje, że powietrze w naszym kraju rzeczywiście należy do najgorszych w całej Europie, a państwowi urzędnicy zrobili za mało aby to zmienić. W związku z tym Wolszczak domagała się odszkodowania w kwocie 5 tys. zł. Kilka dni temu ku zaskoczeniu warszawski sąd przyznał jej rację. – W ocenie sądu istnieje takie dobro jak prawo do korzystania z walorów czystego powietrza – zaznaczała sędzia Barbara Syta-Latała.

Będą masowe pozwy

Zadowolenia z werdyktu nie krył prawnik reprezentujący interesy aktorki. – Ten wyrok jest przełomowy w skali Polski i całej Europy – mówił mec. Radosław Górski. – Jeśli państwo nadal nic nie będzie robiło ze smogiem, to niedługo ludzie masowo ruszą do sądu, a odszkodowania dla nich pójdą w miliony – dodawał. Bezprecedensowy wyrok sprawia, że teraz każdy obywatel, który czuje się pokrzywdzony może zaskarżyć Skarb Państwa i oczekiwać rekompensaty. Podstawą do tego są nieefektywne działania państwo w walce z nieczystym powietrzem.

Szczególnie ostatnie tygodnie to istny smogowy koszmar. Normy w niektórych miastach  w tym także na Podkarpaciu zostały przekroczone nawet kilkusetkrotnie. – Uważam, że wyrok jest jak najbardziej prawidłowy i jego wydźwięk wpłynie na działania państwa polskiego w zakresie dbania o powietrze – mówi Marek Kasza, rzeszowski adwokat. – Sądzę, że decyzja sądu może skusić innych obywateli naszego kraju do pozywania Skarbu Państwa – dodaje.

W ostatnich miesiącach w związku z nieczystym powietrzem do sądów trafiło sporo pozwów indywidualnych. Wiele osób domaga się m.in. zwrotu kosztów zakupionych oczyszczaczy powietrza, leków czy maseczek antysmogowych. Co ciekawe, w przygotowywany jest także pozew zbiorowy przeciwko państwu. Mec. Radosław Górski podkreślił, że na tym etapie weryfikowani są pokrzywdzeni, którzy chcą w nim uczestniczyć. Zgłosiło się już ponad 1000 osób.

***
Do zbiorowego pozwu przeciwko państwu dołączyć może każdy, kto wypełni formularz na stronie internetowej pozywamsmog.eu. Koszt w takim przypadku jest niższy niż przy pozwie indywidualnym i wynosi 300 zł.

Kamil Lech

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
pacjętedwardhijenajacekLolek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pacjęt
Gość
pacjęt

Super. To mam propozycję dla KOD-u. Wszyscy pojedynczo, absolutnie żadnych pozwów zbiorowych, do sądów z wnioskami. I tak rozwalicie kaczystowski reżim, który padnie bankrutując. Ot, taka strategia.

hijena
Gość
hijena

ale 500+jakie bierzesz na swoje bachory nie przeszkadza ci!

edward
Gość
edward

A skarb państwa to skąd ma pieniądze? czy aby nie z naszych podatków?

hijena
Gość
hijena

gdzie skladać wnioski o odszkodowanie ?

jacek
Gość
jacek

Skoro państwo przegrało to przegrają też prezydenci Burmistrzowie i Wójtowie miast i wsi idę gumiaka włożyc do pieca i jadę do gminy z normami i składam pozew do sądu

Lolek
Gość
Lolek

Już się przyłączam , palę gazem,niech śmierdziele i truciciele bulą odszkodowania.