Możesz szybciej pożegnać się z “prawkiem”

Zwiększy się m.in. punktacja za rozmowę przez telefon komórkowy: dostaniemy 5 pkt karnych, a nie 0 jak do tej pory. Fot. Archiwum

RZESZÓW. Kierowco! Nowy taryfikator mandatów od czerwca

Kierowcy jeszcze niecały miesiąc mogą oddychać spokojnie. Nowy taryfikator mandatów zacznie obowiązywać dopiero od 9 czerwca, a nie, jak zapowiadano, od maja. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostatecznie zaakceptowało poprawki i taryfikator został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Jest to z pewnością zła wiadomość dla kierowców, ponieważ nowy taryfikator jest znacznie surowszy niż poprzedni. Wystarczy popełnić tylko trzy wykroczenia i można pożegnać się z prawem jazdy. Kierowca, który odbierze telefon komórkowy podczas prowadzenia pojazdu otrzyma 5 punktów karnych. Jeśli dodatkowo wyprzedzi na przejściu dla pieszych (10 pkt), a na kolejnym nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu (10 pkt), to w sumie otrzyma 25 punktów karnych. Oznacza to, że prawo jazdy zostanie mu odebrane (maksymalna liczba punktów karnych wynosi 24). Młody kierowca, który prawo jazdy posiada mniej niż rok, utraci je już po zdobyciu 20 punktów karnych.

Nowy taryfikator spowoduje, że punkty będą nadawane również za te wykroczenia, które do tej pory były od nich “wolne”. Po dwa punkty otrzymają kierowcy, którzy: wjadą na skrzyżowanie pomimo, że nie mają możliwości dalszego kontynuowania jazdy, wjadą pomiędzy pojazdy jadące w kolumnie, niezatrzymają się przed znakiem stop. Z kolei po trzy punkty karne otrzymają osoby, które zakrywają tablice rejestracyjne lub przyśpieszają podczas wyprzedzania ich przez inne auto.

***

Czy zwiększanie “bata” na kierowców poprawi bezpieczeństwo na drogach? Tego typu kary przestają już działać odstraszająco na kierowców. W Internecie punktów można się pozbyć w kilka sekund. Wystarczy zapłacić innemu kierowcy za przyjęcie go na siebie (koszt ok. 100 zł). Po co zatem inwestuje się w takie projekty?

Ewelina Nawrot

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.