Msza prymicyjna w klasycznym rycie

Uroczysta msza św. prymicyjna sprawowana przez ks. neoprezbitera Antoniego Więcha.

RZESZÓW. W niedzielę w kościele Św. Krzyża w Rzeszowie uroczystą mszę św. prymicyjną w klasycznym rycie rzymskim odprawił ks. neoprezbiter Antoni Więch, który święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca w katedrze rzeszowskiej.

Msza prymicyjna była mszą solenną, zwaną inaczej lewitowaną, czyli z asystą diakona i subdiakona. Funkcję diakona pełnił ks. dr Krzysztof Tyburowski, moderator Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Diecezji Rzeszowskiej, zaś subdiakona ks. Sławomir Podraza.

W mszy św. udział wzięli udział klerycy rzeszowskiego seminarium, a także trzech innych księży neoprezbiterów, którzy łącznie z celebransem udzielili na zakończenie uroczystego błogosławieństwa prymicyjnego wszystkim zgromadzonym w kościele wiernym. Oprawę muzyczną liturgii uświetniła schola gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego pod dyrekcją ks. wicerektora Andrzeja Widaka.

Organizowanie solennych mszy św. prymicyjnych w klasycznym rycie odprawianych przez nowowyświęcanych księży diecezjalnych stało się już zwyczajem Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Rzeszowie. Poprzednie takie prymicje odbywały się w latach 2009 i 2010.

Ks. dr Tyburowski przypomniał zgromadzonym wiernym, że msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, zwana teraz potocznie trydencką, w praktycznie niezmienionej postaci była sprawowana w Kościele Zachodnim przez trzy czwarte jego historii: od czasów św. Grzegorza I Wielkiego w VI wieku do początku lat 70. XX wieku. W 2007 r. papież Benedykt XVI potwierdził, że klasyczna msza łacińska nigdy nie została zakazana. Papież rozszerzył także prawo do jej sprawowania przez wszystkich kapłanów, którzy tego pragną, bez żadnej dodatkowej zgody, i dla wszystkich, którzy chcą w niej uczestniczyć.

W Rzeszowie msze trydenckie są sprawowane w każdą niedzielę o godz. 15. w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja.
kk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments