Muzeum bogatsze

PRZEMYŚL. Potomek założycieli MNZP przekazał mu część swych prac

Andrzej Rysiak, artysta, którego rodowód wywodzi się z rodziny Osińskich, założycieli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przekazał pamiątki po przodkach oraz swoje obrazy dla muzeum. – To bardzo cenny dar – podkreślił dyrektor placówki, Mariusz Jerzy Olbromski.

Okazją do przekazania daru było zakończenie wystawy „Memento Mori” prezentowanej w MNZP od grudnia zeszłego roku, wchodzącej w skład cyklu wystaw zorganizowanych z okazji 100-lecia placówki. Rysiak podarował MNZP obraz „Ołtarz Mariacki”, dziesięć obrazów „Gra w Szachy” i dwadzieścia obrazów „Włóczni”. Nie poskąpił tez pamiątek rodowych, szczególnie cennych dla muzeum, którego założycielem i wieloletnim dyrektorem był Kazimierz Maria Osiński.

Pomnik tego przodka Andrzeja Rysiaka, w którego odsłonięciu artysta zresztą uczestniczył, „wita” zwiedzających przed wejściem do nowego gmachu muzeum. Sam artysta ma 56 lat, urodził się w stolicy i tam ukończył ASP na wydziale malarstwa sztalugowego. A. Rysiak kształcił się także na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli oraz w Uniwersytecie Katolickim Louvain-la-Neuve. Jego prace są cenione na wystawach i w galeriach nie tylko w Europie. Znajdują się także w wielu europejskich muzeach oraz zbiorach prywatnych koneserów malarstwa.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments