Muzeum kolejnictwa w Rzeszowie?

Niektóre stare lokomotywy i parowozy jeszcze czasem jeżdżą po Podkarpaciu. Fot. Wit Hadło
Niektóre stare lokomotywy i parowozy jeszcze czasem jeżdżą po Podkarpaciu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Ekspozycja starego taboru mogłaby być umieszczona w parowozowni przy dworcu PKP.

Władze miasta Rzeszowa i radni starają się o przejęcie największego w Europie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. PKP chce bowiem sprzedać grunty, na których jest ekspozycja starego taboru kolejowego. Warszawska placówka ma być zlikwidowana.

Czy są szanse na przejęcie ekspozycji warszawskiego muzeum? Na razie trudno powiedzieć. Kolej w Rzeszowie od strony północno-wschodniej ma ponad dwa hektary nieużywanych gruntów. Jedną część, obok byłego technikum kolejowego sprzedała już w ubiegłym tygodniu. Drugą, przy parowozowni, chciała wystawić na licytację, jednak na razie nie udało się przeprowadzić takiej transakcji.

Hala z układem torowym została wpisana do ewidencji zabytków i została objęta ochroną konserwatorską i nie będzie jej można przebudowywać. Dlatego też właśnie w to miejsce można byłoby przenieść ekspozycję taboru z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Muzeum byłoby więc w parowozowni. Za utworzeniem takiego muzeum jest pasjonat starego taboru kolejowego, Adam Sapeta, rzeszowski architekt. Nawet jeżeli nie uda się sprowadzić eksponatów z Warszawy, to i na Podkarpaciu taki taboru można znaleźć. M.in. poniemiecki pociąg pancerny, który stacjonował w Żurawicy.

Warszawskie muzeum do likwidacji?
Dzwonimy do dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Tam jednak dowiadujemy się że szef tej instytucji, Ferdynand B. Ruszczyc, nie rozmawia przez telefon z dziennikarzami. Gdy mówimy, że telefonujemy z Rzeszowa, to słyszymy: – To proszę przyjechać do Warszawy, dyrektor udzieli informacji.

Od pracowników Muzeum Kolejnictwa dowiadujemy się, że… muzeum nie będzie likwidowane i trwają negocjacje w tej sprawie z PKP. – Pierwsze słyszę, że władze miasta Rzeszowa chcą utworzyć w tym mieście muzeum kolejnictwa. Nikt nas o tym nie powiadomił – twierdzi jeden z pracowników warszawskiego muzeum.

Adam Sapeta, rzeszowski architekt, który wyszedł z inicjatywą przeniesienia kolejowej ekspozycji z Warszawy do Rzeszowa, nie dziwi się, iż przedstawiciel Muzeum Kolejnictwa mówi, że muzeum zostanie i nie będzie likwidowane.

Muzeum w gestii mazowieckiego marszałka
– Co miał powiedzieć pracownik muzeum, że będzie likwidacja muzeum? – mówi Adam Sapeta. – Placówka jest w gestii marszałka województwa mazowieckiego. W ciągu jednego roku może ona przestać istnieć. Ja już zrobiłem co do mnie należy – wykonałem projekt muzeum, które byłoby przy dworcu PKP , teraz czekam aż pałeczkę w tej sprawie przejmie prezydent Rzeszowa.

– Czy od władz miejskich Rzeszowa dotarło do marszałka województwa mazowieckiego pismo w sprawie chęci przejęcia przez samorząd ekspozycji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie? – pytamy rzeczniczkę Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. – Nic nam nie wiadomo na temat propozycji z Rzeszowa – mówi Marta Milewska, rzecznika urzędu marszałkowskiego w Warszawie. – Są propozycje nowych lokalizacji dla Muzeum Kolejnictwa. Jednak z uwagi na charakter i tradycję muzeum – priorytetem jest dla nas warszawska lokalizacja.

Mariusz Andres

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ROMANolo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

no temat bardzo interesujący i warto przy nim ” tańczyć” aby ta ekspozycja była u nas

olo
Gość
olo

Złomowisko się kłania.