Muzeum miasta w zabytkowej synagodze?

W budynku zabytkowej synagogi przy ul. Piekarskiej mieścić się mają m.in. galeria i muzeum miasta. Fot. Autor
W budynku zabytkowej synagogi przy ul. Piekarskiej mieścić się mają m.in. galeria i muzeum miasta. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Wykup przez miasto XIX-wiecznej synagogi od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego stopniowo, ale sukcesywnie staje się faktem.

Nabycie tej nieruchomości będzie kosztować magistrat 200 tys. zł. Suma ta została rozłożona na trzy raty. Po modernizacji w budynku przy ul. Piekarskiej mieścić się mają m.in. galeria i muzeum. Przynajmniej tak wynika z deklaracji szefa komisji oświaty i kultury w Radzie Miejskiej, Pawła Michny (40 l.).

– Nie wiem jeszcze, kto będzie zarządzał tą instytucją: samorząd czy organizacja pozarządowa Najprawdopodobniej będzie to Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej – mówi nam radny Michno. – W każdym bądź razie to jest sprawa, którą przez najbliższe cztery lata będę starał się doprowadzić do finału – dodaje.

Przypomnijmy, że po II wojnie światowej synagoga została upaństwowiona i przekazana Muzeum Kultury Ludowej. Kilka lat temu obiekt przejęła fundacja, zamykając go na cztery spusty. Naciskany przez regionalistów magistrat rozpoczął negocjacje. Nie były jednak one łatwe. Fundacja zażądała 387 tys. zł. W odpowiedzi gmina sporządziła swoją wycenę budynku o wysokości 171 tys. zł. Koniec końców skończyło się na 200 tys. zł.

pg

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
hijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

trzeba brać taką możliwość pod uwagę,że po remoncie muzeum nie będzie,bo zgłoszą się starozakonni jako spadkobiercy