Muzyka w tle przeszkadza?

Fot. Archiwum

Naukowcy od dawna przekonują, że słuchanie muzyki łagodzi niepokój i depresję, poprawia nastrój i może poprawiać nasze możliwości umysłowe, m.in. orientację przestrzenną. Nie interesowali się jednak zbytnio, w jakich okolicznościach najczęściej włączamy muzykę…

Czy korzyści związane z jej słuchaniem są równie duże, gdy dźwięki dobiegają do nas w trakcie wykonywania innych zadań, czy może lepiej jest najpierw nacieszyć ucho, a dopiero potem poświęcić się innym czynnościom? I jaka muzyka sprawdza się najlepiej?

Okazało się, że słuchanie ulubionej muzyki podczas zadań wymagających zaangażowania umysłu wcale nie działa na nas lepiej, niż słuchanie muzyki, której nie lubimy.
Naukowcy przeprowadzili doświadczenie na grupie ludzi. Najpierw czytali im kilka razy listę spółgłosek, później badani mieli przypominać sobie te litery w określonej kolejności. W czasie badania w tle puszczano muzykę. Jedni słuchali cicho ulubionych piosenek, np. nagrań Rihanny, Lady Gagi, czy Arcade Fire, inni – muzyki metalowego zespołu Death Angel. Jeszcze innym puszczano serię innych dźwięków: raz były to cyfry wymieniane w przypadkowej kolejności (np. 4-7-1-6), innym razem – systematycznie się powtarzające (np. 3-3-3).

Okazało się, że zdolność do przypominania sobie liter była mniej więcej taka sama – albo nawet gorsza – gdy badani słuchali muzyki i serii przypadkowych dźwięków. – Złe wykonanie zadania wynika w tym przypadku z zachodzących w otoczeniu zmian akustycznych. Upośledzają one zdolność badanych do przypominania sobie kolejności słów zasłyszanych w czasie wcześniejszego odczytywania ich listy – zauważa główny autor badań, Nick Perham.

Badani najlepiej wypadali, słuchając dźwięków cichych i systematycznie się powtarzających. Okazuje się więc, że słuchanie muzyki – niezależnie od tego, czy jest to nagranie przyjemne, czy nie – może przeszkadzać w jednoczesnym rozwiązywaniu pewnych zadań.

Choć muzyka może świetnie wpływać na ogólne zdrowie psychiczne, to w pewnych okolicznościach pogarsza nasze wyniki. Tymczasem większość ludzi słucha muzyki, jednocześnie wykonując inne czynności, a lepiej by było posłuchać jej wcześniej – zwraca uwagę Perham.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments