My się więcej skarżymy, a inspekcja pracy kontroluje

- Co do zasady nie rozpoznajemy skarg anonimowych - mówi Monika Kozik, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. - Jednak pracownik, który nie chce ujawniać swoich danych przed pracodawcą, może zaznaczyć, że nie wyraża zgody na ujawnienie złożenia wniosku o przeprowadzenie kontroli - dodaje. Fot. Wit Hadło
– Co do zasady nie rozpoznajemy skarg anonimowych – mówi Monika Kozik, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie. – Jednak pracownik, który nie chce ujawniać swoich danych przed pracodawcą, może zaznaczyć, że nie wyraża zgody na ujawnienie złożenia wniosku o przeprowadzenie kontroli – dodaje. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Tylko do końca października br. pracodawcy nie wypłacili swoim podwładnym należnych im ponad 17 mln zł.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie od stycznia do końca października br. skontrolował 3650 przedsiębiorców. To o ponad 140 więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego i aż o 290 więcej niż dwa lata temu. Dlaczego przeprowadzanych jest coraz więcej kontroli?

– Liczba kontroli zależna jest między innymi od złożonych do tutejszego inspektoratu skarg. Według danych na koniec października, 737 skarg okazało się zasadnych i częściowo zasadnych, a 377 skarg to skargi bezzasadne – mówi Monika Kozik, rzecznik prasowy OIP w Rzeszowie.

W ciągu dwóch lat ich liczba wzrosła o prawie 200. Jak informuje nas Monika Kozik, aż 796 to skargi byłych pracowników, co wskazuje jednoznacznie, że rozstanie się z pracodawcą wpływa na podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o przeprowadzenie kontroli. Trochę ponad trzysta doniesień wyszło od obecnych pracowników firm.

Na pracodawcę można donieść anonimowo
– Chciałam zwrócić uwagę, że co do zasady nie rozpoznajemy skarg anonimowych, jednak pracownik, który nie chce ujawniać swoich danych przed pracodawcą, może zaznaczyć, że nie wyraża zgody na ujawnienie  złożenia wniosku o przeprowadzenie kontroli – mówi Kozik.

Inspektorat Pracy stwierdził, że pracodawcy zalegają z wypłacaniem wynagrodzeń i innych świadczeń o łącznej sumie ponad 17 mln zł. Są to nieprawidłowości dotyczące wypłaty pensji, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i związane z niewypłaceniem ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

– Wzrost zaległości związany jest bezpośrednio z kondycją finansową pracodawcy. Niestety, statystyki dotyczące nieprawidłowości związanych z wypłatą świadczeń z roku na rok są coraz bardziej niepokojące – mówi Kozik.

Jak złożyć skargę
– W przypadku, gdy pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia, pracownik może złożyć skargę – wniosek o przeprowadzenie kontroli – tłumaczy Monika Kozik. – Przedmiotowe pismo powinno zawierać nazwę i adres pracodawcy, zwięzły opis zgłaszanej sprawy, imię i nazwisko oraz podpis zgłaszającego. W treści skargi powinna zostać zawarta informacja, czy pracownik wyraża lub też nie wyraża zgody na ujawnienie złożenia skargi. Takie pismo można wysłać drogą pocztową, mailem lub złożyć osobiście w siedzibie Inspektoratu. Niezależnie od tego pracownik ma prawo złożyć pozew do sądu pracy – wyjaśnia.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marek
marek
5 lat temu

i dam te dowody na katowice nie na podkarpacie

marek
marek
5 lat temu

powiem tak znam w jasle osoby ktore nie placa za prace znam nazwiska i powiem kto to jest a jezeli sie upomnisz o swoje to powie ze go ”SZANTAZUJESZ”to jest gnida roman dominik z pod jasla rusztowania sa nie zakotwione hustaja sie drugi ”CHLOPSKI” ”FILOZOF”hucko jozef z jasla trzeci brzozowski mariusz z sieklowki ci ludzie okradaja swiadomie zus i urzad skarbowy ludzie oni za nasze pieniadze kupuja auta na w czasy jada .mam zdjecia z calego jasla w jakich warunkach pracuja na rusztowaniach pijani cchodza na oczach ludzi ,ja teraz sie za to wezme to sie musi skonczyc .

alojzy
alojzy
6 lat temu

Inspekcja Pracy w Rzeszowie to sobie J-a robi z ludzi…wcześniej zgłaszają o kontroli ażeby pracodawca się przygotował -wiadome z czym- i wszystko wychodzi na OK-tak wygląda kontrola Parodia !!!!!!!!!

danuta
danuta
4 lat temu
Reply to  alojzy

witam
dzis dostałam wyczekiwaną odp.z inspekcji i sie okazuje ze wszystkie nieprawdziwe dane potwierdzone dowodami z mojej strony sa bezskuteczne!

pracownik
pracownik
7 lat temu

wszystko byłoby dobrze gdyby OIP nie informowała naszych chlebodawców o planowanej kontroli , co się mija z celem kontroli .

dddd
dddd
7 lat temu

u nas ( siec drogerii) jak przyszed na kontrole to byla sroda i mowi do szefa , od dzis jestem na kontroli ma pan czas do piatku by wszystko poukladac ” , i wyszedl ze sklepu z dwoma reklamowkami, kosmetykow , ksiegowa szybko listy plac , szkolenia bhp , urlopy tid, itp , od piatku wzial sie za kontrole to znalazl jakis pikus , tak ze szef zaplacil 50-100zl

gość
gość
7 lat temu

A ja proszę jeszcze o artykuł o sanepidzie!
Dlaczego jak ma przyjechać sanepid to się wcześniej zapowiada? To ma być kontrola – nalot a nie wizyta na kawkę wcześniej umówiona. Nawet jak zgłosisz sklep to i tak się przygotuje bo otrzymuje info kiedy przyjadą a to chyba nie na tym widz polega?!!! Chyba, że tam też korupcja i znajomości?!!! Są i tacy co zostali podiwanieni do sanepidu ale „znajomek” z sanepidu zadzwonił ze będzie kontrol!
O ile sklepów by zamknął :D:D:D

krytyk
krytyk
7 lat temu

zwiększyć inspektorów bhp oraz kontrole,skończyć to nienormalne państwo,nasyłać wiecej kontroli u. skarb. oraz innych kontroli gdzie władza nic nie robi oprucz podnoszenia sankcji karnych. Prezydent podobno stoi na strazy konstytucji czyli jestes chory nie masz kasy to ;zdychaj”. po co takie państwo komu to służy, jeśli ludzie mi muwią że nasrać na takie państwo gdzie muszą wyj. zagranice żeby jakoś żyć a tusek młody lody krecił z amber gold i nie słyszałem by siedział jak zwykły kowalski chociaż 24 h. W PIS. NIE LEPIEJ TERAZ WIDZĄ JAK KRADNIE P.O A SAMI NIE WIDZIELI PRZEKRĘTÓW U SIEBIE.Dlategokonstytucja RP. JEST TYLE WARTA… Czytaj więcej »

Birkut
Birkut
7 lat temu

Wesoła kontrola w moim zakładzie. Przechodzi kontroler BHP i zarzuca brak nakrycia głowy u pracownika obsługującego tokarkę z czego powstaje notatka nie zauważa jednak, że z maszyny wycieka olej, brak oświetlenia, wystające odizolowane przewody elektryczne.

ania
ania
7 lat temu

Nic nie robici bo się boicie , Śmieszne kary dajecie .Do bani z wami .

manek
manek
7 lat temu

Oj Pani rzecznik nic nie robicie jesteście nie robami idziecie na kontrole to bierzecie kasę w łapę od pracodawców ,a oni każą przerwać prace swoim pracownikom mówiąć teraz idzcie na piwo taka jest prawda

T.B
T.B
7 lat temu
Reply to  manek

Panie manku wydaje mi się że pisząc powyższy komentarz miał pan na myśli tą 3cią prawdę…, aaa pani prawnik pierwsza klasa ;)

gosc
gosc
7 lat temu

Chciałbym żeby do mojej firmy na kontrolę przyszła taka laska

Zabujany.
Zabujany.
7 lat temu

Piękna kobieta!