Myj zęby w pracy

Fot. sxc.hu

Większość ludzi myje zęby tylko dwa razy dziennie, rano i wieczorem, zapominając o tym, że zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku. Stąd tylko do codziennego mycia zębów w biurze przyznaje się zaledwie 21 proc. ankietowanych.

Co drugi polski pracownik nie dba o zęby w czasie pracy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr Romana Borczyka. Okazuje się, że pracownicy zaniedbują higienę jamy ustnej, bo nie chcą narazić się na złośliwe uwagi ze strony kolegów. Tymczasem specjaliści zalecają mycie zębów w godzinach pracy przynajmniej raz, po lunchu.

– Zjawisko mycia zębów w pracy jest niestety rzadkością. Wynika to głównie z braku czasu, ale również z tego, że społeczeństwo nie jest do tego przyzwyczajone. Boimy się, że któryś ze współpracowników nakryje nas podczas szczotkowania zębów, co jest dla nas krępujące – mówi dr Krzysztof Maćkowiak z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr Romana Borczyka.

Nie należy się obawiać, że zbyt częste mycie może naruszyć szkliwo zębów. Oczywiście jest to możliwe, ale tylko jeśli będziemy szczotkować bardzo intensywnie, kilkanaście razy na dobę.

Tymczasem szczotkowanie jest szczególnie istotne po przerwie na kawę lub papierosa. Używki te przyspieszają odkładanie się osadu nazębnego, który wpływa nie tylko na estetykę zębów, ale również na ich zdrowie.

To, że zęby nie zostały umyte, nie tylko widać, ale i czuć. W osobistych kontaktach biznesowych nieświeży oddech może nie być bez znaczenia. Z pewnością nie pomaga w zawarciu transakcji i prowadzeniu negocjacji. Znane są również przypadki, w których był to powód do zwolnienia pracownika.

PAP Life

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments