Myślisz o pożyczce? Nie daj się nabrać!

Często nie zdajemy sobie sprawy, że wpadamy w ręce lichwiarzy, a po podpisaniu umowy jest już za późno. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. W okresie przedświątecznym łatwo nieświadomie “naciąć się” na lichwiarzy.

Pani Krystyna łatwo pożyczyła na święta 4000 zł. Miała je spłacić w ciągu 12 miesięcy, ale oprocentowanie rosło tak szybko, że aby spłacić świąteczny dług, musiała zapożyczyć się u rodziny i znajomych. Dopiero wtedy uważnie przeczytała umowę i zobaczyła, że dała się oszukać.

Pani Krystyna to tylko fikcyjny bohater trwającej od wczoraj akcji “Nie daj się nabrać – Sprawdź, zanim podpiszesz”, ale osób, dla których szybkie pożyczki naprawdę stały się przekleństwem, nie brakuje. Najczęściej są to osoby, które skorzystały z usług firm nie podlegających nadzorowi państwa.

Termin kampanii Narodowego Banku Polskiego i 6 innych instytucji finansowych nie jest przypadkowy. To właśnie w okresie przedświątecznym każdy z nas spotyka się z agresywnymi reklamami łatwych pożyczek na wysoki procent. Klienci firm oferujących tego typu usługi finansowe są często nieświadomi, że rzeczywiste roczne oprocentowanie “łatwych pieniędzy” może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy procent.

– Często nie zdajemy sobie sprawy, że wpadamy w ręce lichwiarzy. Pożyczenie od nich nawet drobnej sumy może prowadzić w skrajnych przypadkach do utraty dorobku całego życia i osobistych tragedii. Chcemy, aby osoby, które zastanawiają się nad wzięciem “szybkiej gotówki”, czyniły to w sposób świadomy – mówi prof. Marek Belka, prezes NBP.
Należy zatem sprawdzić wiarygodność firmy, policzyć całkowity koszt pożyczki, dokładnie przeczytać umowę, a przede wszystkim niczego nie podpisywać, jeśli się nie rozumie.

***
Na stronie internetowej WWW.ZANIM-PODPISZESZ.PL znajduje się lista podmiotów objętych nadzorem finansowym, a także kalkulator, za pomocą którego możemy samodzielnie policzyć koszt pożyczki. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Arkadiusz Rogowski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
radca prawny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
radca prawny
Gość
radca prawny

Nikt pani Krystynie nie przystawial pistoletu do skroni i kazal podpisywac umowe o zaciagniecie kredytu.
Durni nie zaluje !!