Na bazarze kupisz każdy lek

PODKARPACIE. Ponad 80 proc. pracowników ochrony zdrowia i trzy czwarte dorosłych Polaków spotkało się ze sfałszowanymi lekami oraz suplementami diety.

Ankietę o dostępności sfałszowanych leków na bazarach przeprowadził Narodowy Instytut Leków we współpracy z Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Badania przeprowadzono na terenach przygranicznych naszego regionu na losowo wybranej reprezentatywnej grupie 1455 osób, w tym 1078 lekarzy i pielęgniarek oraz 377 tzw. zwykłych, dorosłych obywateli.

– Dane, które uzyskaliśmy, powinny stać się przedmiotem głębokiego zainteresowania służb, ale również lekarzy – mówi prof. Paweł Januszewicz, zastępca dyrektora ds. naukowych w Narodowym Instytucie Leków.
Badanie wykazało bowiem, że 83 proc. pracowników ochrony zdrowia i 75 proc. populacji ogólnej spotkało się ze sfałszowanymi lekami i suplementami diety w innym miejscu niż apteka. 28 proc. lekarzy i pielęgniarek oraz 58 proc. populacji ogólnej widziało suplementy diety i leki dostępne jedynie na receptę na bazarach. Ankietowanym zadano też pytanie, czy słyszeli o możliwości sprowadzenia dowolnego leku lub suplementu diety z Ukrainy i okazuje się, że 36 proc. lekarzy i pielęgniarek oraz prawie 60 proc. badanych osób spoza personelu medycznego potwierdziło taką możliwość.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments