Na emeryturę poczekasz na bezrobociu

Pracodawcy obawiając się kolejnych zmian i obostrzeń w zatrudnianiu seniorów mogą zacząć ich zwalniać przed wejściem w życie nowych przepisów tj. przed początkiem 2014 roku. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Firmy “czyszczą” kadry z przyszłych emerytów przed okresem ochronnym.

Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat przynosi tylko większe bezrobocie wśród osób starszych. Firmy już teraz pozbywają się pracowników, którzy znajdują się u progu wieku emerytalnego. Zjawisko to może tylko nabrać na sile.

Wciąż rośnie liczba bezrobotnych w wieku ponad 55 lat. Ma to związek z 4 letnim okresem ochronnym obowiązującym przed przejściem na emeryturę. Ministerstwo Pracy przygotowuje zmiany w prawie, które mają dodatkowo ochronić przed zwolnieniem starszych pracowników w związku z wydłużeniem wieku emerytalnego. Pracodawcy obawiając się kolejnych zmian i obostrzeń w zatrudnianiu seniorów mogą zacząć ich zwalniać przed wejściem w życie nowych przepisów tj. przed początkiem 2014 roku.

Już teraz obowiązują przepisy, które ograniczają możliwość zwolnienia pracownika przed emeryturą. Oprócz wyjątkowych sytuacji nie można zwolnić pracownika jeśli do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje mu 4 lata lub mniej. Efektem jest to, że pracodawcy dziękują osobom właśnie cztery lata przed osiągnięciem przez nich praw emerytalnych. Tym samym pracownicy nie mają szans na dotrwanie do okresu kiedy są prawnie chronieni przed zwolnieniem.

W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego rząd zapowiada wprowadzenie kolejnego programu osłony dla osób starszych. Może to dla pracodawców oznaczać kolejne obostrzenia w zatrudnieniu seniorów, może się też wiązać z jakaś forma zachęty do takiego zatrudnienia. W każdym razie zarówno przyszli emeryci jak i pracodawcy ich zatrudniający stoją w obliczu niepewności. Bo nie wiadomo jak tym razem ministerstwo chce seniorów osłaniać.

To może się tylko negatywnie odbić na osobach starszych, bo pracodawcy mają jeszcze czas do 2014  roku do wejścia w życie programu osłony seniorów. Natomiast wiek emerytalny zacznie rosnąć już w 2013 roku. Dlatego firmy będą miał cały rok pomiędzy początkiem 2013 a początkiem 2014 roku na to aby zacząć pozbywać się przyszłych emerytów, aby nie stali się ciężarem, bo np. jeszcze trudniej będzie ich zwolnić niż dziś.

***
Cała reforma emerytalna to wielka improwizacja. Wygląda na to, że rząd chciałby chronić starszych pracowników ale tak naprawdę nie ma pomysłu na to jak to zrobić. Wydłużenie wieku emerytalnego zaprowadzi tylko bałagan. Seniorzy stracą pracę i będą wegetować. Rząd zamiast zaoszczędzić wyda miliardy na zasiłki i pomoc społeczną oraz abstrakcyjne szkolenia, po których seniorzy i tak nie znajdą pracy, bo nikt nie będzie ich chciał zatrudnić.  

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Głupoty wypisujecie .3 lata do emerytury w wieku 60 lat .Wszystkie wymogi do ZUS ,spełnione .Wręczone wypowiedzenie zmieniające ,Żadnej pomocy ani ze Związków zawodowych ani PIP,Już prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego.A wy tu robicie wodę z mózgu .Ciekawe czy znajdzie się ktoś kto podejmie się napisać kasacje do wyroku ,bo o Strasburgu nie ma co marzyć bezrobotny bo ta ochrona to fikcja .

Andrew
Andrew
8 lat temu

Tu trzeba uzyc „cichego samobojcy” na Tuska i jego blaznow.

adsf
adsf
8 lat temu

Polactwo tak chciało ,matoła rudego z Kaszub na premiera wybrało a więc stare matoły mordy w kubeł i tyrać albo zebrać po śmietnikach do śmierci,co chieliście to macie.

Peja
Peja
8 lat temu

Tak chciało Polactwo. Boże czegoś dopuścił, że się urodziłem w Polactwie u Polactwa