Na fiskusa nie ma mocnych

Fot. Wojciech Preisner

Fiskus wygrywa w sądach z podatnikami aż 70 proc. spraw!

Z danych wojewódzkich sądów administracyjnych wynika, że fiskus wygrywa w sądach znaczną część sporów z podatnikami. Sprawy dotyczą przede wszystkim podatków od spadków i darowizn oraz podatków dochodowych od osób fizycznych. W latach 2005-2010 64 proc. przypadków było rozstrzyganych na korzyść fiskusa. W 2010 r. wygrał  on aż 70 proc. sądowych sporów.

Chcesz zaskarżyć fiskusa za nie umorzenie zobowiązań lub nie rozłożenie należności na raty? Masz 20 proc. szans na wygraną, bo fiskus aż w 80 proc. spraw dotyczących ulgi płatniczej zwycięża. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest zmiana przepisów. Podatnicy w 2007 i 2008 r. wygrali 70 proc. sporów, ale nowelizacja przepisów doprowadziła do odwrócenia sytuacji. W dwóch kolejnych latach podatnicy wygrali już tylko w niespełna 30 proc. spraw. Inną przyczyną jest oszczędność podatników i nie korzystanie z usług profesjonalistów. Radca prawny lub doradca podatkowy dzięki swojej wiedzy powinien nas odpowiednio ukierunkować. Niemal równe szanse z fiskusem mają podatnicy w kwestii interpretacji indywidualnych, bo wygrywają ok. 54 proc. spraw.

Izba Finansowa nie pomoże

Coraz częściej składamy skargi do sądów na decyzje organów podatkowych. Dwa lata temu do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych dotarło niecałe 21 tys. skarg. Niezadowoleni z wyroku podatnicy składają skargi kasacyjne w Izbie Finansowej NSA (kontroluje wyroki w sprawach podatkowych). Jednak niewiele to zmienia, bo aż 66 proc. skarg w 2010 r. zostało oddalonych, z powodu braku podstaw do rozpoczynania postępowania. Orzeczenia WSA zostały uznane za prawidłowe.

en (na podst. DGP)

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments