Na jednej sesji zlikwidowali… dwanaście szkół

Radni powiatu mieleckiego na ostatniej sesji podjęli uchwały, mówiące o likwidacji dwunastu szkół i przekształceniu kolejnych 11. Fot. Autor

MIELEC. Radni powiatu mieleckiego nie patyczkowali się z oświatą.

Czegoś takiego jeszcze nie było. Na ostatniej sesji Rada Powiatu zdecydowała o likwidacji… 12 szkół ponadgimnazjalnych i przekształceniu kolejnych 11. Decyzje te wynikają z wytycznych w ustawie i inicjatywy starostwa, które w ten sposób “czyści” szkoły, które nie mają uczniów. – Zmiany te mają ujednolicić nasz system oświaty i dostosować go do wytycznych w ustawie – zapewnia wicestarosta Andrzej Bryła.

Od 1 września b.r. w powiecie znikną wszystkie dwuletnie szkoły zawodowe. Zastąpią je takie same placówki, tylko, że trzyletnie. Tak mówi ustawa o systemie oświatowy.

Zlikwidowali dziesięć szkół, bo były… martwe

Takim przekształceniom ulegnie sześć “zawodówek” w Mielcu i Radomyślu Wilk. – Uczniowie, którzy zostaną przyjęcie do klas pierwszych będą realizować kształcenie tylko w cyklu trzyletnim – zaznacza starosta Andrzej Chrabąszcz. – Nic się nie zmieni dla obecnie uczęszczających do tych placówek. Nauka będzie prowadzona na dotychczasowych zasadach.

Radni przekształcili też cztery uzupełniające licea ogólnokształcące dla dorosłych w… LO dla dorosłych. Od nowego roku szkolnego rozpocznie się proces likwidacji dwóch mieleckich liceów profilowanych. – Przepisy ustawy przewidują zaprzestanie naboru do tego typu szkół – wyjaśnia krótko Chrabąszcz. Z własnej inicjatywy Rada Powiatu zlikwidowała tzw. szkoły martwe. – To są placówki, które od lat nie prowadzą naboru – mówi starosta.

W ten sposób zniknęły: trzy licea profilowane, pięć techników uzupełniających dla dorosłych i po jednej sztuce “zawodówki” oraz uzupełniającego LO. – Do zmian nie zmusiły nas żadne bodźce ekonomiczne, tylko chęć ujednolicenia kształcenia ponadgimnzjalnego. Zmiany nie spowodują też sposobu naliczania subwencji – mówi wicestarosta Andrzej Bryła.

***

Wachlarz likwidowanych i przekształcanych szkół jest tak ogromny, że miałem problemy z ich policzeniem, a liczyłem kilka razy. Jeżeli pomyliłem się o jedną, czy dwie szkoły, to z góry przepraszam. Niemniej jednak, to pokazuje, że powiat w końcu postanowił posprzątać w oświacie, za którą jest odpowiedzialny.   

Paweł Galek

do “Na jednej sesji zlikwidowali… dwanaście szkół”

  1. ROMAN

    bardzo dobrze wszystko likwidować – zgodnie z ustawą – po linii i po bazie – tak dalej – jak już nie będzie co likwidować to się sami zlikwidujcie zanim tąpnie kometa.

  2. bob

    może by ich rostrzelać ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.