Na Kiczerze ma stanąć wieża widokowa

Tak, według wstępnej koncepcji, ma wyglądać 35-metrowa wieża widokowa, która stanęłaby na górze Kiczera w Puławach Górnych. Fot. BTT „Przełom Wisłoka”

PUŁAWY GÓRNE. Z wysokości 35 metrów można będzie podziwiać Beskid Niski.

W Puławach Górnych (powiat krośnieński) na szczycie góry Kiczera ma stanąć 35-metrowa wieża widokowa. Gotowy jest już wstępny projekt tej budowli. Ma służyć turystom, którzy przemierzają Beskid Niski; będą mogli z niej także skorzystać niepełnosprawni.

Budowa wieży widokowej to inicjatywa Beskidzkiego Towarzystwa Turystycznego „Przełom Wisłoka”. Zdaniem przedstawicieli towarzystwa, w Beskidzie Niskim jest niewiele odsłoniętych szczytów i dlatego powstają tam platformy widokowe. Takie obiekty wymagają jednak żmudnego wychodzenia na szczyt i wspinaczki po schodach. Inaczej miałoby być w przypadku Kiczery. Ta góra znana jest już narciarzom., bo jest tam wyciąg krzesełkowy, z którego wkrótce będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Na szczycie wytyczone są całoroczne ścieżki spacerowe. W zimie służą jako trasy narciarstwa biegowego. Dlatego, zdaniem BTT „Przełom Wisłoka”, budowa platformy widokowej na Kiczerze jest bardzo potrzebna.

– Koszt budowy wieży widokowej z tarasem dla turystów to 4 do 5 mln zł – mówi Daniel Bruzda, prezes Beskidzkiego Towarzystwa Turystycznego „Przełom Wisłoka”. – Środki na to przedsięwzięcie chcielibyśmy pozyskać z krośnieńskiego starostwa lub z województwa. – Miałaby to być wieża z windą i na samym jej końcu znajdowałby się taras, częściowo oszklony i z barierkami. To miałaby być wieża widokowa również dostępna dla niepełnosprawnych.

Na razie nie widomo, kiedy ruszyłaby budowa wieży, bo wprawdzie jest gotowa wizualizacja tego obiektu, ale nie ma jeszcze projektu budowlanego. Wieża zbudowana zostałby w większości z drewna i wykonana z długich słupów, zwężona w połowie wysokości, oprócz schodów będzie miała w centralnej części przeszklony szyb windy. Możliwe byłoby podziwianie widoków z trzech poziomów. 

and

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o