Na mieszkanie komunalne czeka się nawet 16 lat

W Rzeszowie na mieszkanie komunalne czeka się około 10 lat. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Kontrola NIK wykazała szereg nieprawidłowości w przydzielaniu i zarządzaniu lokalami komunalnymi i socjalnymi.

Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie przedstawiła szereg nieprawidłowości w gospodarowaniu przez gminy lokalami komunalnymi. Kontrola wykazała m.in. że w Rzeszowie mieszkania urzędnicy przyznawali jak chcieli, a w Krośnie pomijano niektórych, każąc im czekać nawet 16 lat.

NIK skontrolowała Urząd Miasta w Krośnie, Urząd Miasta w Przemyślu, Urząd Miasta w Tarnobrzegu, Biuro Gospodarki Mieniem Rzeszów, Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o. w Rzeszowie oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu. Z raportu wynika, że w Przemyślu liczba lokali spadła najbardziej: z  3213 (2009 r.) do 3048 (2011 r.). W Krośnie natomiast wzrosła z 710 do 788 lokali. To najlepszy wynik we wszystkich skontrolowanych gminach w Polsce.

NIK zarzuca, że gminy nie potrafiły zorganizować eksmitowanym rodzinom mieszkań socjalnych, przez co konieczne było wypłacanie odszkodowań. Z tytułu niezapewnienia lokalu socjalnego w latach 2009–2011 gmina Przemyśl wypłaciła prawie 250 tysięcy złotych odszkodowania. Poza tym członkowie Komisji Mieszkaniowej nie posiadali uprawnień do przetwarzania danych osobowych. Dostali je dopiero w trakcie kontroli NIK. Izba Kontroli wykazała też, że w gminach Przemyśl i Rzeszów ustalono zasady wynajmowania lokali niespełniające wymogów ustawy o ochronie praw lokatorów, co “wyczerpuje znamiona mechanizmu korupcyjnego dowolności postępowania”.

W Rzeszowie dawali mieszkania jak chcieli
NIK wykazuje w raporcie, że w gminie Rzeszów wnioskodawcy byli informowani o wstępnym pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosków, ale nie prowadzono żadnej listy osób, które złożyły wnioski oraz nie wskazywano miejsca wnioskodawcy na liście. Nie określano też prawdopodobnego terminu realizacji wniosku. Nie wiadomo więc, według jakiego schematu przyznawane były mieszkania.

Ile się czeka na mieszkanie
W Przemyślu na mieszkania komunalne w latach 2009-2011 oczekiwało ponad 1200 osób. Ponadto na wynajem lokalu socjalnego czekało 377 osób. W tym czasie zapewniono je tylko 267 wnioskodawcom. Te dane, choć szokują, nie są jednak najbardziej oburzające. Kontrola NIK wykazała m.in. że w gminie Krosno, gdzie w 2011 r. na lokal mieszkalny czekało 51 osób, na socjalny 43 osoby; ich nazwiska umieszczono na dwóch listach. Wśród nich znajdowała się osoba czekająca ponad 16 lat na wynajęcie lokalu mieszkalnego i osoba czekająca ponad 18 lat na zawarcie umowy najmu socjalnego. Zapytaliśmy w Biurze Gospodarki Mieniem w Rzeszowie, ile czeka się na mieszkanie.

– Teraz komisja rozpatruje wnioski z 2003 roku, więc jakieś 10 lat trzeba poczekać – mówi urzędniczka. Na nasze pytanie, czy stworzyli już listy wnioskodawców, czy nadal dają mieszkania w takiej kolejności, w jakiej chcą, odłożyła słuchawkę. Kiedy zadzwoniliśmy kolejny raz, z dyrektorem nie mogliśmy porozmawiać, bo podobno był na jakimś spotkaniu.

***
To jest właśnie prorodzinna polityka rządu. Młodzi ludzie czekający minimum 10 lat na mieszkanie mają zostać w kraju, pracować na umowę śmieciową, mieszkać u rodziców do 35. roku życia, bo przecież kredytu hipotecznego nie wezmą i w tym czasie jeszcze rodzić dzieci. A Tusk się dziwi, że młodzi masowo za granicę wyjeżdżają.

Blanka Szlachcińska

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WieslawaROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wieslawa
Gość
Wieslawa

Witam was. Jestem samotna matka z dwojka dzieci. Ja czekam na mieszkanie od roku 2005r i chyba sie nie doczekam. taka jest nasza polityka. Pozdrawiam

ROMAN
Gość
ROMAN

zastanawiające jest jedno; dlaczego jak NIK – przeprowadzi kontrolę to zawsze jest nieprawidłowaść – w rozmaitych dziedzinach dnia codziennego- czego byśmy nie dotknęli to zawsze jest nie tak jak ma być – jaka jest przyczyna tego zjawiska – gdzie jest sedno – z kąd to wypływa – że zawsze jest nie tak .= może Pani redaktor taki temat poruszy .