Na nowe drogi szans nie mamy

Przez najbliższe lata w naszym województwie nie powstanie ani kilometr dróg szybkiego ruchu prócz dróg, które już są w trakcie realizacji. Fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Ekspresówki na Podkarpaciu dożyją dzisiejsi 30-latkowie.

Walka na autostradowym froncie jakoś dziwnym trafem ominęła Podkarpacie. Oficjale z napięciem obserwowali postępy na autostradzie A1 i A2, a Podkarpacie pozostało na uboczu. W najbliższych latach nic się nie zmieni. Kiedy dokończona zostanie autostrada oraz już rozpoczęte obwodnice, w naszym województwie rząd nie zbuduje ani kilometra nowej drogi.

W przyszłym roku Drogowa Dyrekcja  planuje wydać na nowe drogi ponad 16 mld zł. Podkarpacie z tej puli nie uszczknie zbyt wiele. Jedynie obwodnica Leżajska będzie kończona w przyszłym roku. GDDKiA rozpisała już przetarg na budowę drugiego etapu tej drogi i wykonawca najprawdopodobniej zostanie wyłoniony w tym roku.

Oprócz kolejnego etapu budowy obwodnicy Leżajska w ciągu drogi  krajowej nr 77 pieniądze ominą nasz region. Zresztą na obwodnicę rząd wyda zapewne kilkadziesiąt milionów złotych. Natomiast inne województwa otrzymają na drogi środki liczone w miliardach lub setkach milionów złotych.
Jeżeli chodzi o przyszłość odleglejszą, to priorytetem będzie budowa  brakujących odcinków A1, łącząc tym samym w całości południe Polski z Gdańskiem, oraz autostrada A2 od Warszawy do wschodniej granicy państwa.

Natomiast budowę drogi ekspresowej S19 (Białystok – Lublin – Rzeszów – Barwinek) przesunięto na przyszłość. Przypomnijmy, że według pierwotnych założeń droga  przecinająca Podkarpacie z północy na południe miała być gotowa na Euro 2012. Później jej realizację rząd odsunął na 2013 rok. Teraz droga ta powstanie w przyszłości, której może dożyją obecni 30- latkowie.

Żeby oddać sprawiedliwość trzeba dodać, że na Podkarpaciu mamy już fragment S19, którym niebawem pojedziemy, ma on długość 7 km i wiedzie ze Stobiernej do Rzeszowa. Obecnie po całej długości tej drogi (województwo podlaskie, lubelski i podkarpackie) powstaje w sumie ponad 30 km tej trasy. Na pozostałe 540 km nie możemy mieć nadziei.

***
Autostradą nie pojedziemy przed końcem 2014 roku, Ekspresówki może dożyjemy. A miało być tak pięknie, Polska mistrzem Europy w piłkę nożną, autostrady, drogi ekspresowe, szybkie pociągi. Podsumowując bilans obietnic, można powiedzieć, nie ma, nie było i jeszcze długo nie będzie.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
8 lat temu

Tak wygląda „rozwój Polski wschodniej” według miłościwie nam panującego Donalda T.

bob
bob
8 lat temu

50% pieniedzy na drogi rozkradziono dlatego wykonane sa w 50%.
To drugie ” wygospodarowane ” 50% jest w bankach – na kontach ” biznesmenow „

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

no ruszą inwestycje drogowe na podkarpaciu jak będzie następne EURO – może w 3012 roku wtedy skończą to co zaczęli – nie ?

K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu
Reply to  ROMAN

Oj marzyciel z Pana -Romanie?? , ja tam takim optymistą w tym temacie nie jestem , długów do spłacenia mówią że jest już ponad BILION!!!!!

VV
VV
8 lat temu
Reply to  K.Bimbała

Racja, Panie Bimbala. Mieszkam nieopodal tej „autostrady”. Poki co, na niedokonczonych odcinkach mozemy podziwiac bogata ekspansje flory w przeroznym wydaniu. Raj dla botanikow i iscie marsjanski krajobraz.

m
m
8 lat temu
Reply to  VV

Będzie ciekawie, jeżeli na tym ekoplacu budowy pojawi się jakaś chroniony okaz żabki, motylka lub też kwiatuszka. I co wtedy? Obszar Chroniony Natura A4?