Na Podkarpaciu powstaje film o niezwykłym malarzu

Decyzją Rady Miasta Tarnobrzega, obecny rok 2015 będzie poświęcony w mieście osobie Mariana Ruzamskiego. Fot. Bogdan Myśliwiec
Decyzją Rady Miasta Tarnobrzega, obecny rok 2015 będzie poświęcony w mieście osobie Mariana Ruzamskiego. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Super Nowości na planie fabularyzowanego dokumentu o wybitnym malarzu, który zmarł śmiercią głodową.

W Tarnobrzegu kręcone są sceny do filmu, którego głównym bohaterem będzie Marian Ruzamski. Wybitny artysta, uczeń Jacka Malczewskiego, zmarł w Auschwitz, gdzie trafił przez sąsiada volksdeutscha. W niewoli nie przestał tworzyć, a jego obozowe rysunki można zobaczyć w Oświęcimu.

Pomysłodawcą nakręcenia fabularyzowanego dokumentu o Marianie Ruzamskim jest związany z Tarnobrzegiem operator filmowy Aleksander Dyl. To on stworzył projekt filmu, w którym w rolę artysty wcieli się aktor Andrzej Wilgosz.

Historia malarza, którego pięknie rozwijającą się karierę przerwała wojna, to niemal gotowy scenariusz filmowy. Przypomnijmy, Marian Antoni Ruzamski urodził się 2 lutego 1889 roku w Lipniku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był uczniem tak wybitnych nauczycieli, jak Jacek Malczewski czy Leon Wyczółkowski. Po studiach w Luwrze szkolił swoje umiejętności kopiując dzieła sławnych mistrzów. I tu zastała go I wojna światowa. Zdecydował się więc wrócić do Galicji. Dołączył do swoich rodziców w Tarnobrzegu. Stąd później trafił do obozu w Charkowie i powrócił do kraju dopiero po rewolucji październikowej. W 1928 r. znów zamieszkał w Tarnobrzegu, w rodzinnym domu przy ul. Kościuszki 8.

W Tarnobrzegu artysta rozpoczyna najbardziej płodny okres swojego życia. Dużo maluje, zainspirowany pejzażami miasta, jego mieszkańcami, architekturą. Blisko związany z rodziną dr. Eugeniusza Pawlasa współtworzy w jego domu – tzw. Pawlasówce – salon literacki. Utrzymuje kontakt listowny m.in. z Julianem Tuwimem czy Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, przyjaźni się z Emilem Zegadłowiczem. Sam także zajmuje się pisarstwem, publikując fraszki i wiersze. Zaś w malarstwie jego specjalnością stały się portrety, ale też pejzaże. Jego prace prezentowano na wystawach we Lwowie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Pradze. Jego karierę przerwała II wojna światowa. Został „zakablowany” przez sąsiada volksdeutscha i trafił do obozu w Auschwitz. Zmarł śmiercią głodową w obozie Bergen-Belsen 8 marca 1945 r., na parę dni przed wyzwoleniem.

Dzieła Mariana Ruzamskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach oraz w muzeach w Rzeszowie, Sandomierzu, Wrocławiu, Lwowie, Pradze, a także obozowe rysunki w Oświęcimiu. 14 jego prac zostało zaprezentowanych na wystawie w Berlinie.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o