Na Podkarpaciu są najniższe emerytury w Polsce!

Na Podkarpaciu przeciętna emerytura wynosi 1566,03 zł i jest najniższa w kraju! Fot. Wit Hadło
Na Podkarpaciu przeciętna emerytura wynosi 1566,03 zł i jest najniższa w kraju! Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Mamy drugie od końca zarobki w kraju. Podkarpaccy emeryci mają jeszcze gorzej.

Według informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej województw w pierwszym kwartale 2013 roku opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych wyniosła 1877,38 zł w kraju. Na Podkarpaciu wynosi 1566,03 zł. To o 16,6 proc mniej niż średnio w kraju i najmniej ze wszystkich województw!

W naszym województwie żyje 460 tysięcy emerytów i rencistów. Z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych świadczenia pobiera ponad 378 tysięcy osób. Zaraz po nas najgorsze emerytury i renty dostają emeryci i renciści z  woj. lubelskiego – 1615,42 zł brutto. Najwyższe emerytury dostają mieszkańcy województwa śląskiego.

3.qxd

Tam emerytury i renty brutto wynoszą 2235,22 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o przeciętne miesięczne emerytury i renty brutto rolników indywidualnych, to też jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc. Indywidualny rolnik na Podkarpaciu dostaje brutto miesięcznie 1066,81 złotych, podczas gdy średnia w kraju wynosi 1095,45 zł. Choć różnica jest nieduża, znów mieszkańcy Podkarpacia są na gorszej pozycji, zwłaszcza jeśli popatrzymy na faworytów rankingu, czyli mieszkańców województwa śląskiego. Tam przeciętne miesięczne emerytury i renty brutto rolników indywidualnych w okresie od stycznia do kwietnia 2013 roku wyniosły 1342,24 zł.

bsz

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
oczkiemwiesiekMieszkaniec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
oczkiem
Gość
oczkiem

Emerytury z ZUS w podkarpackiem są najniższe ponieważ najniższe są wynagrodzenia za pracę właśnie w tym regionie.To oczywiste. Ale powstaje pytanie dlaczego tak właśnie jest i to już od wielu lat. Chciałoby się poznać odpowiedź na pytanie kto i co decyduje o tym, że Podkarpacie traktowane jest po macoszemu. Nadto, jakby na przekór temu, ceny towarów / wszystkich branż / na Podkarpaciu należą do najwyższych, też od bardzo dawna. Cała Polska wie, że Podkarpacie to „bieda”. Ja się pod tym podpisuję ale pytam dlaczego tak jest?

oczkiem
Gość
oczkiem

Emerytury z ZUS w podkarpackiem są najniższe ponieważ najniższe są wynagrodzenia za pracę właśnie w tym regionie. To oczywiste. Ale powstaje pytanie dlaczego tak jest i to już od wielu lat. Chciałoby się poznać odpowiedź na pytanie kto i co decyduje o tym, że Podkarpacie traktowane jest po macoszemu Nadto, jakby na przekór temu, ceny towarów / wszystkich branż / na Podkarpaciu należą do najwyższych, też od bardzo dawna. Cała Polska wie, że Podkarpacie to „bieda” Ja się pod tym podpisuję ale pytam, dlaczego tak jest?

wiesiek
Gość
wiesiek

63,5 lat skończyłem dostałem od orzecznika ZUS całkowitą nie zdolność do pracy na 2 lata. 18.08.2015 r.jeszcze ZUS będzie mi mógł udowodnić jak w 2010 r. częściowy powrót do zdrowia. W ubiegłym roku w sądzie z ZUS wygrałem sąd przyznał że jestem całkowicie nie zdolny do pracy. 12 lat jestem na rencie z powodu raka płuc z usuniętym 1 płatem płuca 2 stycznia 2012 r. komisja ZUS w 2 osobowym składzie pozwoliła mi w swej dobroci powrócić do pracy ostatnio wykonywanej elektromontera. W kwietniu obecnego roku wniosek o rentę podpisało mi dwóch Dr.Nauk Medycznych Ordynator , Dr.Nauk Medycznych z Centrum… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

I niech ktoś powie że nie żyjemy w Polsce „B”.
Tak było, jest i będzie.