Na progu wojny

Pogrzeb Ahmeda Al-Dżabari w Strefie Gazy. Fot. PAP

KAIR. Izrael bombarduje Strefę Gazy.

Egipt odwołał ambasadora w Izraelu po tym, gdy w Gazie w operacji izraelskiego lotnictwa zginął dowódca skrzydła wojskowego Hamasu, Ahmed Al-Dżabari.
Prezydent Egiptu polecił swojemu MSZ wezwać izraelskiego ambasadora w Kairze oraz wezwał Ligę Arabską do zwołania nadzwyczajnego posiedzenie szefów dyplomacji państw członkowskich. Egipski ambasador przy ONZ ma domagać się zwołania w sprawie działań Izraela posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Samochód, którym Dżabari wraz ze swoich ochroniarzem jechał ulicami Gazy, został namierzony i ostrzelany przez izraelskie siły powietrzne. Izrael oświadczył, że w środę w Strefie Gazy rozpoczęto zakrojoną na dużą skalę operację przeciwko infrastrukturze organizacji terrorystycznych i ich aktywistom. Od początku operacji „Filar Obrony” zaatakowano z powietrza i z morza ponad 160 celów w Strefie Gazy.

Hamas rządzi w Strefie Gazy od roku 2007. To radykalne ugrupowanie deklaruje od pewnego czasu gotowość przestrzegania rozejmu z Izraelem pod warunkiem wzajemności. Jednak nie panuje nad radykalnymi ugrupowaniami w Strefie Gazy, złożonymi z dżihadystów i salafitów, często byłych członków Hamasu, którzy regularnie ostrzeliwują terytorium Izraela pociskami rakietowymi. Izrael odpowiada na te ataki głównie ostrzałem lotniczym.

TVN 24/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o