Na prostej drodze do Doliny Krzemowej

"Na prostej RCEZ Nisko" - Lukasz Janiec, jeden z trójki zwycięzców pierwszego polskiego Gadget Race w towarzystwie dyr. Grażyny Habigier-Pipskiej i opiekuna Mariana Chrapko. Fot. Jerzy Mielniczuk

NISKO. Dlaczego Chuck Norris wodzi palcem po mapie szukając Niska? Bo tu rodzą się młodzi wynalazcy, o których wkrótce bić się będą najlepsze uczelnie techniczne.

Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej przyzwyczaili nas do zwycięstw na olimpiadach technicznych, ale ostatnim sukcesem „położyli na łopatki” nawet studentów renomowanych uczelni. Trzech uczniów Technikum Mechatronicznego wygrało polską edycję konkursu Gadget Race 2012. Przed nimi już tylko eliminacje europejskie, finał światowy w Berkeley (USA) i gwarantowana praca w Dolinie Krzemowej.

Gadget Race to konkurs na innowacyjne rozwiązanie kierowany do młodych ludzi. Może to być wynalazek, patent lub tylko koncepcja rozwiązania technicznego czy technologicznego. Udział w nim biorą głównie studenci lub absolwenci szkół wyższych. Od kilku lat organizuje go firma Intel. W Polsce zorganizowany został po raz pierwszy.

Wynalazek ostrzegający sercowców
Za organizację polskiej edycji GR 2012 wzięła się Politechnika Warszawska, której studenci i absolwenci co roku zasilają Dolinę Krzemową. Warszawiacy z kolei znają osiągnięcia wynalazców z Niska i na próbę zawiadomienie o konkursie wysłali mailem do szkoły nad San. Marian Chrapko, którego uczniowie z każdej olimpiady innowacji technicznych wracają z medalami, przekazał informację młodzieży i wystarczyło poczekać. Z bogatego zapasu pomysłów, niżańscy wynalazcy wybrali „Prolife-Kardio”, czyli urządzenie do wykrywania pola elektromagnetycznego, które może niekorzystnie wpływać na pracę rozrusznika serca. Wynalazek autentyczny i jeszcze nieopatentowany, autorstwa trójki uczniów: Łukasza Jańca, Pawła Wołoszyna i Sławomira Zaguły.

„Prolife-Kardio” wygrał bezapelacyjnie. Wyższość uczniów niżańskiej szkoły musieli uznać studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej i stołecznej Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, która w rankingu „Perspektyw” jest najlepszą niepubliczną uczelnią techniczną w kraju! – Jury konkursu postawiło na oryginalność i przydatność zgłoszonych projektów – mówi Grażyna Habigier-Pipska, dyrektor RCEZ w Nisku. – Wygrana w takim konkursie potwierdza wysoki poziom rozwiązań technicznych, a przecież szkoła ponadgimnazjalna nie może się równać zapleczem z renomowanymi uczelniami technicznymi. Wierzę, że na sukcesie krajowym się nie skończy.

Teraz tylko wygrać finał kontynentalny
Zwycięstwo w kraju daje nagrody i przepustkę do Intel Business Challenge Europa. Na tym etapie drużyny mogą już korzystać ze szkoleń i doradztwa fachowców firmy Investin. Wygrana w zmaganiach kontynentalnych – czego młodym wynalazcom serdecznie życzymy – otwiera drogę do listopadowego finału światowego w Berkeley, a stamtąd już tylko szlak od sukcesu do sukcesu. Po ogłoszeniu wyników GR 2012, w niżańskiej szkole zaczęto żartować na temat reklamówki jednego z banków, w której Chuck Norris wybiera się do Niska. Teraz już wiemy dlaczego.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments