Na razie Ryszard Podkulski nie trafi do więzienia

Posiedzenie ws. odroczenia wykonania kary 3 lat więzienia dla Ryszarda Podkulskiego o pół roku zostało odroczone do 21 września. Fot. Wit Hadło

Posiedzenie ws. odroczenia wykonania kary 3 lat więzienia dla Ryszarda Podkulskiego o pół roku zostało odroczone do 21 września. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wciąż nie ma decyzji ws. odroczenia odbywania kary dla rzeszowskiego biznesmena.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie nie podjął w poniedziałek decyzji w sprawie odroczenia o pół roku wykonania kary więzienia dla biznesmena Ryszarda Podkulskiego (zgodził się na podawanie nazwiska) skazanego prawomocnie na 3 lata pozbawienia wolności za wyprowadzenie majątku z Rzeszowskich Zakładów Graficznych S.A. Posiedzenie w tej sprawie zostało odroczone na drugą połowę września. Biznesmen kolejne niemal 2 miesiące będzie cieszyć się wolnością.

- Strona wnioskodawcy złożyła wniosek dowodowy o wysłuchanie jednego ze świadków, który miałby potwierdzić tezy zawarte we wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności – mówi sędzia Andrzej Borek, wiceprezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie. – Posiedzenie zostało odroczone do 21 września.

Kolejne miesiące na wolności
W poniedziałek sędziowie rzeszowskiej „okręgówki” mieli podjąć decyzję o odroczeniu więzienia lub niezwłocznym wykonaniu kary ciążącej na Ryszardzie Podkulskim, właścicielu kilku galerii handlowych w Rzeszowie i jego zięciu Marcinie B., skazanym na 2,5 roku więzienia. W przypadku tego pierwszego argumentem za odroczeniem prócz kwestii uregulowania spraw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, ma być fakt, że na firmach, które reprezentuje, ciążą wielomilionowe kredyty, więc chodzi o załatwienie formalności z bankami. W przypadku Marcina B. dochodzą natomiast kwestie rodzinne, czyli przygotowanie członków rodziny do tego, że będzie on odbywał karę.

- Nie ma rozstrzygnięcia. Sąd musi uzupełnić materiał dowodowy, ale nie chciałbym mówić o szczegółach, bo posiedzenia są niejawne – mówił zaraz po opuszczeniu sali mec. Jarosław Majewski, obrońca Ryszarda Podkulskiego i Marcina B.

Wniosek o kasację od wyroku złożony
Tymczasem, jak poinformował mec. Majewski, zapowiadana kasacja od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 18 maja została już złożona. Na razie jest w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, niebawem trafi do Sądu Najwyższego. Tam rozpoznanie trwa zazwyczaj pół roku. „Szanuję wyroki sądów I i II instancji w Rzeszowie wydane w sprawie karnej dotyczącej nieruchomości przy ul. Lisa-Kuli 19, ale nie mogę się z nimi zgodzić, ponieważ zostały oparte o opinie biegłych, które są niefachowe, nierzetelne i zawierają błędy” – czytamy w przekazanym nam oświadczeniu Ryszarda Podkulskiego. (…) „Należy zwrócić uwagę, że wyroki sądów obu instancji prowadzą do sytuacji absurdalnej, w której ja, Ryszard Podkulski, będę zmuszony zwrócić ustaloną przez sąd kwotę… generalnie samemu sobie, tzn. spółce Rzeszowskie Zakłady Graficzne SA w likwidacji, w której posiadam ponad 80 proc. akcji”.

Przypomnijmy. Ryszard Podkulski, Sebastian P., Marcin B. oraz Bogdan. K. zostali uznani za winnych wyprowadzenia kwoty ponad 14 mln zł z Rzeszowskich Zakładów Graficznych S.A. Biznesmen został skazany na 3 lata pozbawienia wolności, a  Marcin B. na 2,5 roku. Sebastian P. i Bogdan K. usłyszeli wyroki 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Wszyscy mają również solidarnie naprawić szkodę wyrządzoną RZG SA. w kwocie 14 mln 133 tys. 998 zł.

Katarzyna Szczyrek

do “Na razie Ryszard Podkulski nie trafi do więzienia”

 1. atoni

  Efekt wetowania przez prezydenta usunięcia z sądów SBeckich sędziów czytaj reforma sądownictwa .

 2. Wiola

  A jakie są odsetki karne od wyliczonej kwoty.Z tego wynika ze szkoda została wyliczona w roku 2010 wiec od tego czasu sad powinien dokonać naliczenia odsetek od w/w szkody.Mało tego gdyby odsetki kiedy wyrok sie uprawomocnił były liczone jak w Prowidencie to w zębach przynieśli by skazani przyniesli do banku i wpłacili na konto oszukanej spółki.Spółka ma zobowiązania dla US,ZUS,Funduszu Swiadczeń Gwarantowanych,innych dostawców i oni naliczają odsetki.To jest ciekawy przypadek wyroku karnego.Jeden udziałowiec kradnie majątek drugiemu ten musi musi przejsć cała procedurę dochodzenia do prawdy i po 6 latach sąd zasadza że oszust musi mu oddać taka sama kwotę jak ukradł mu 6 lat temu.Proszę sadu a gdzie odsetki,bank,komornik inny dłużnik takich odsetek żadają a dlaczego sąd jest taki łaskawy dla skazanych anie dla oszukanych a jest nim min Skarb Państwa.Przecież wypłatę sędziom wypłacają z budżetu Skarbu Państwa,mało tego nawet Ministerstwo Sprawiedliwości płaci za sędziów chyba składki na ZUS.

  • Marek

   W tej sprawie Skarb Panstwa musialby sie oszukac sam, internauto o pseudonimie Wiola. Takze nie zalewaj. Jak i w innych wpisach. Widac, ze pisze to w kolko ta sama osoba.

   Ministerstwo finansow musialo wydawac zgode na wszystkie uchwaly zawierane przez RZeszowskie Zaklady Graficzne SA, poniewaz jest wspolnikiem tej spolki.

 3. beata 1

  to, że zmieniasz imiona, to jeszcze przejdzie, ale że płeć (?) Dałeś sobie uciąć u dołu ?

 4. karol

  Rzeszów tak bardzo dba jedyne o interesy chyba tylko jednego dyżurnego inwestora ,że spadł w rankingu najbogatszych gmin w Polsce (2016) roku na poz. 294 w roku 2015 była to poz.71.Wyprzedziły nas takie gminy jak Solina poz 56 czy Cisna poz 134.Ale nie ma co się dziwić kiedy g.m. Rzeszów w rankingu gęstości zaludnienia jest na poz 83 (1611 mieszkańców na 1 km kw )jako ostatnie miasto wojewódzkie Kielce poz. 62 (1803) Zamość (2131 mieszkańców na 1 km kw) a Kraków 2342 nie mówiąc o M.St Warszawa 3391.Dane z RIO,serwis samorządowy PAP.

 5. Barni

  Z tego wynika,że ratusz naraził Skarb Państwa i mieszkańców miasta na milionowe straty, czy teraz tym zainteresuje się nowy zreformowany Urząd Skarbowy a może ABW bo od lat tolerowane działanie zagraża chyba bezpieczeństwu państwa.

 6. Bartek

  A może jest jakiś układ z miastem, może władze miasta maja takie argumenty ekonomiczne aby choć w ten sposób pomagać dobremu znajomemu władzom miasta.Może jak Sąd Okręgowy otrzyma za darmo działkę od miasta pod budowę na Dołowej na nową siedziby to będzie dalsze odkładanie decyzji. Przecież może sprawę przeciągać nadal trzymać sprawę w zawieszeniu i np odłożyć aż do grudnia.Były pracownik ratusza potwierdził, że kiedy jeden decydent wahał się czy podpisać kontrowersyjna umowę,drugi do niego mówi,, .M ……. nie pier…. podpisz, jak trzeba będzie to cie bronił będę w Sadzie,,

 7. Oldres

  sąd nie jest zdecydowany, czyli jak w kabareciku, i czeka ; przeprze lepsze czy nie przeprze, jak nie przeprze to uniewinniamy czytaj odsiadka ad calendas grecas a jak przeprze to pokażemy mu pryncypialnie i dobitnie gest Kozakiewicza, ciężko jest siedzieć po obu stronach barykady, zacne doopcie bolą.

 8. ania

  dlaczego każdy złodziej jest nazywany biznesmenem ???
  politycy obojętnie z jakiej partii to zlodzieje i zawsze będą zlodziei bronić

  • ROMAN

   No właśnie trafna uwaga – ale widocznie teraz określenie : złodziej / oszust / krętacz : zostało wykreślone z naszego języka
   Teraz same górnolotne określenia – mętne – wykrętne – owijające wszystko jedwabiem – mataczące
   sytuacje jasne i klarowne robiące ludzion we łbach kogel- mogel
   Zamiast stosowac proste jasne sformuowania :
   Tak – tak / nie- nie – białe to białe a czarne to czarne -

 9. Olek

  Jaki on tam oficjalnie jest bogaty,to skromy facet,samochody dzierżawione,mieszka kątem w apartamencie nad Wisłokiem który należy do Hotelu Victoria Lublin albo czasem w Warszawie gdzie jest zameldowany na ul.Wspólnej blisko byłego już Ministerstwa Skarbu Państwa i podobno ma same długi. Zatrudniony jak podał jako doradca w Zamkniętych Funduszach Inwestycyjnych Forum Kraków i albo zarabia 5 tyś miesięcznie albo rocznie tego nie dopytał prokurator i nie ma żadnego majątku.

 10. Marek

  Według mnie przytoczony poniżej fragment pokazuje rąbek prawdy o tej sprawie. W tej sytuacji wyrok sadu jest nonsensem. Zamieszczane tu ponizej komentarze biznesowych dyletantów i fantastow od spiskowych teorii dziejow, nie zmienia faktu, ze wlepianie komus kary, ktora ma zaplacic samemu sobie jest chore.

  Resort min. Ziobro powinien sie zajac ta sprawa, aby odpowiedziec dlaczego zapadl wyrok tak bardzo pozbawiony sensu. A takze komu na tym zalezalo.

  „Należy zwrócić uwagę, że wyroki sądów obu instancji prowadzą do sytuacji absurdalnej, w której ja, Ryszard Podkulski, będę zmuszony zwrócić ustaloną przez sąd kwotę… generalnie samemu sobie, tzn. spółce Rzeszowskie Zakłady Graficzne SA w likwidacji, w której posiadam ponad 80 proc. akcji”.

  • Michał

   Facet chyba nie rozumie co mówi albo nie zna kodeksu handlowego,zwrócić na do spółki środki finansowe Ryszard Podkulski i inni min Bogdan Kasperek,Marcin Biedroń i Sebastian Podkulski a obecnie udziały na w spółce Konsorcjum I spółka z o.o.To czy ma czy nie udziały w spółce Konsorcjum nie ma znaczenia.Mało tego, gdy 4 skazanych wyrokiem prawomocnym byli decydenci w spółce RZG wpłaca na konto spółki to likwidator albo komornik w I kolejności zapłaci zaległy ZUS,podatek do US,spłaci innych dłużników a to co zostanie zostanie podzielone na udziałowców.Ale jest następny wniosek i sprawa w toku gdzie starty spółki w latach 2007-2014według raportu NIK Warszawa to następne ponad 7 mln zł.I dopiero po tych wszystkich rozliczeniach spółka może być zlikwidowana chyba że beda inne roszczenia np. w sprawie wypłaty rekompensat za pracę w szkodliwych warunkach,lub bezpodstawne dyscyplinarne zwolnienia pracowników.

 11. egon

  dobrze ze kazdy musi umrzec bo bogaci zawczasu pisali by o odroczenie

  • Marek

   O odroczenie moze pisac kazdy. Bogaty, sredniak i biedny. Nie kazdemu sie chce.

   Dzis wystarczy wziac komputer i poszerac w internecie i znajdzie sie odpowiednia formatke w wielu sprawach.

   Trzeba tylko chciec, a nie jeczec.

 12. Olek

  Zastanawiające kiedy organy kontrolne państwa US,CBA,ABW,NIK, wreszcie staną na wysokości zadania i wejdą ze szczegółowa kontrola do Ratusza,UM Rzeszów,Wydzału Architektury, BGM, Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa,społek zależnych od miasta jak MZD, MPWIK itd bo jest się czemu tam przyglądać. Mieszkańcy miasta od pracowników w/w urzędów w domu maja chyba więcej zebranych informacji i wiedzą o nieprawidłowościach niż lokalne organy kontrolne państwa.Wszyscy wszystko wiedzą tylko nikt nie chce niczego na razie ruszać bo może być większy smród niż z zakładów drobiarskich Res-Drob.

  • ROMAN

   No super rezime – ten smród to dopiero by był zasmrodziło by cała Podkarpacie i jeszcze troche dalej dlatego widocznie w myśl zasady gówna nie ruszać nikt nie rusza i czekają – tylko na co ?

 13. Wacek

  Nawiązując do oświadczenia skazanego,to warto aby choć teraz mówił prawdę, choć z tym to ma chyba czasem problemy. Akcje spółki RZG SA w likwidacji z tym co jest w KRS należą do spółki z o.o. Konsorcjum I ,Skarbu Państwa,i innych mniejszych inwestorów oraz pracowników spółki którzy od zlikwidowanego Ministerstwa Skarbu Państwa otrzymali uprawnieni byli pracownicy spółki RZG SA.Wpłatę na konto sądowe ponad 14 mln zł maja dokonać skazani prawomocnym wyrokiem,mało tego powinny być naliczone odsetki bowiem straty były naliczone w 2010 roku a mamy rok 2017 a skazani nie wpłacili do spółki jeszcze zadnych należności choć likwidator Waldemar H. wysłał podobno do skazanych ponaglenia,zgodnie z tym co wnioskował obecny mniejszsciowy udziałowiec Ministerstwo Rozwoju.

 14. Darek

  To jest chyba fragment działalności ,,ośmiornicy podkarpackiej, bo przestępcy z Podkarpacia obsługiwani są przez tych samych adwokatów,notariuszy, prokuratorów i wykładowców zatrudnionych na WSPiA.Już kilka lat temu b chyba w 2012 roku o tym układzie pisała blogerka w artykule,,Nietykalni,,Dużo o oszutach sie dowiemy kiedy wejdziemy na strony www,inwentarz.ipn.gov.pl i wpiszemy w wyszukiwarce szukaj osoby które są zarejestrowane w zbiorach IPN.

 15. jkaj

  Panie ZIobro niech Pan interweniuje, liczę na Pańską elementarną uczciwość i potwierdzenie tego co Pan mówi o zwalczaniu kasty

 16. Antykomuch

  Kolegę do wiezienia?No gdyby to była babcia z batonikiem to tak.

 17. alex

  Wszyscy się mylą,kontrolerzy NIk z Warszawy ocenili straty spółki Rzeszowskie zakłady Graficzne S.A przy ul.Lisa Kuli na 27 mln zł,Prokuratura Okręgowa i biegli sadowi wycenili straty na ponad 14 mln zł,Sad Apelacyjny potrzymał wyrok Sądu Okręgowego.Wszyscy żłe licza tylko były milcjant drogówki z Jasła jest innego zdania,chyba liczy podobnie jak jego kolega,ekonom z SKR Tarnowiec,burmistrz gminy Brzyska który założył chyba na ul.Rejtana spółkę Dorfin aby zrobić korzystna dla inwestora wycenę .Ten to dzierżawioną od firmy Agfa maszynę do naświetlań i stół podświetlany mnożył razy 12,a co chcielimieć najkorzystniejszą wycene studia Ctp to mieli.Gdy sędzia zapytał skąd taka wysoka wartośc,, odpowiedz ,, srednia z moich przemyśłeń.

 18. edek

  prawo jest dla „zwykłych i biednych” obywateli, pozostali się bawią za nasze pieniądze, a z tym przygotowaniem rodziny… to jest absurd nad absurdy! Każdemu dawać takie prawo to będziemy mieć kraj bezprawia!!

  • Staszek

   No niestety to jest skandal ale kto ma kasę może sobie wolność kupić .
   W takim razie przekonuje mnie to że Ziobro ma rację i należy zrobić z tym porządek.

 19. maurycy

  Posiedzenie zostało odroczone do 21 września.

  A dlaczego nie do 21 grudnia ?

 20. ROMAN

  Normalne Jaja na miękko : taki sąd – następny sąd – apelacje – sracje – ponowne rozprawy – sranie w banie dzikie węże i nic – mały pikuś a Podatnik za wszystko płaci i to sporą kasę
  Gdzie jest król Jagielło a w jego czasach gagatków załatwiano na pierwszej rozprawie : albo był niewinny albo spotykał sie z toporem Kata albo woda i wieża – kiedy powrócą te czasy ?

 21. Bodo

  Panie Ziobro ma pan kolejny argument do tego aby wymienić to całe towarzystwo wzajemnej adoracji.

 22. Rzeszowski Korzeń

  KPINY, ZIOBRO DO ROBOTY

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.