Na sędziów i prokuratorów płacimy najwięcej w Europie

Już prawie co drugi Polak utracił zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Fot. Wit Hadło

Mimo ogromnych nakładów na wymiar sprawiedliwości, na wyrok czeka się średnio 2,5 roku.

Polska przeznacza na sądownictwo 6,8 mld zł! To aż 0,40 proc PKB na głowę mieszkańca, podczas gdy średnia europejska wynosi 0,24 proc. Dla porównania: Czesi na ten cel łożą dwa razy mniej niż my – 0,2 proc, Duńczycy 4 razy mniej – 0,1%, a Norwedzy 8 razy mniej – 0,05 proc. Tak ogromne nakłady powinny przynosić efekty, tymczasem według badań CBOS-u, tylko co trzeci Polak obdarza sądy swoim zaufaniem, a prawie co drugi utracił do nich zaufanie.

Jesteśmy w czołówce Europy jeśli chodzi o liczbę sędziów na 100 tysięcy obywateli. W Polsce jest to 27 sędziów, a średnia europejska to 20. – W niektórych krajach jak np. Irlandia, Wielka Brytania czy Dania liczba sędziów na 100 tys. obywateli, nie przekracza nawet 10 – mówi Marcin Kołodziejczyk, współtwórca Ruchu Społecznego NIEPOKONANI 2012, który skupia obywateli pokrzywdzonych przez instytucje państwowe, w tym sądy i prokuraturę.

Mimo to, w Polsce średnia ilość dni potrzebnych do rozstrzygnięcia sprawy sądowej wynosi 830, podczas gdy średnia światowa, wliczająca kraje słabo rozwinięte, wynosi 609.

W Polsce nie brakuje również prokuratorów. Na 100 tys. obywateli mamy ich 14,1, przy średniej europejskiej wynoszącej 10,4. Warto też zwrócić uwagę, że Polska jest jedynym, obok Białorusi, niechlubnym wyjątkiem w Europie, w którym funkcjonuje jeszcze immunitet prokuratorski. – To absurd, bo prokuratura nie jest żadną władzą tylko organem władzy wykonawczej spełniającym konkretne zadania przewidziane w ustawach – tłumaczy Grażyna Romanowa, prawnik z Uniwersytetu Gdańskiego.

Arkadiusz Rogowski

13
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
POLkolkojkIgorK.Bimbała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
POL
Gość
POL

Statystyka jest jak bikini. Jest jedno ale w nakładach na wymiar sprawiedliwości, co można sprawdzić w necie w Polsce uwzględnia się utrzymanie 100 000 więźniów w zakładach karnych. Utrzymanie 1 kosztuje 2800 zł/ miesięcznie, czyli ponad 3 miliardy złotych. W innych państwach utrzymanie więźniów jest w dziale sprawy wewnętrzne i policja, u nas jest tak. Jak się to odejmie to zostaje tak jak w innych państwach 0,2 procent PKB, a jak doda się dochody z grzywien i opłat sądowych, wychodzi 0,1 procent PKB, czyli najmniej w Europie. Tak samo wygląda prawda o ilości sędziów w Wielkiej Brytanii policzono tylko sędziów… Czytaj więcej »

kolko
Gość
kolko

Mimo tego, że na edukację wydajemy miliony, więszkość ląduje na zmywaku w Anglii.

jk
Gość
jk

Ja straciłęm wiare w sprawiedliwość od czasu,kiedy to poszkodowanym w skutek pobicia był mój syn,a sprawę prowadziła sędzina z Sądu dla Nieletnich w Rzeszowie Pani Wia.. . Ta pseudosędzia przez rok czasu akta trzymała w stanie leżakowania. Nic nie robiąc. Mnie i syna traktowała gorzej jak podejrzanych. Na czas przesłuchania podejrzanych wypraszała nas z sali. Gdy przesłuchiwała syna to sprawców nie wypraszała, a pytania synowi stawiała w sposób tendencyjny sugerując,że sam się pobił. Ponadto powiedziała mu po co szedł ta droga,a nie inną. Mówiąc ogólnie krzyczała na syna zastraszajac go . .Obecnie żałuje,że na tą pania nie napisałem żadnej skargi… Czytaj więcej »

Igor
Gość
Igor

W „naszych” sądach uczciwy człowiek przegra nawet ze zwykłym kryminalistą i oszustem.

K.Bimbała
Gość
K.Bimbała

Ciężkie jest życie wyznawcy Tuska Boi się PIS-u, boi się Ruska Mina Prezesa tak go przeraża, że pędem musi biec do lekarza A u lekarza zmartwienie nowe Twarze pacjentów… antypaństwowe Wciąż narzekania – recepty, leki… To wina Tuska, chore kaleki? Mędrzec Wałęsa bije na trwogę To PIS mu ciągle podkłada nogie! Ta „Solidarność” – pałować trzeba Biedny nasz Donald pójdzie do nieba! Więc chowa głowę w płachtę „Gazety” A tam fatalne wieści niestety Chcą protestować – zmartwienie nowe Hydra faszyzmu podnosi głowę! Boi się marszu Pani środa Aż Kuczyńskiego jeży się broda Profesor Nałęcz „bulem”przejęty Ten Lud Smoleński – cóż… Czytaj więcej »

n2
Gość
n2

No a kto te stołeczki obsiadł?

ROMAN
Gość
ROMAN

Panie Maro- święte słowa- prawdziwe sądownictwo to było za króla Wł.Jagięłłę w 1377 jak objął tron

– z dziadostwem rozprawiał się od ręki ; KAT i HAK – wtedy był Porządek i Prawo – okrągły stół wszystko zamiótł pod dywan – no kto go w końcu na trzepaku wyczyści ?

kolko
Gość
kolko

W tamtych czasach jak ktoś coś złego powiedział o sędzim to ginął śmiercią bolesną.

VV
Gość
VV

to u nas funkcjonuje cos takiego jak wymiar sprawiedliwosci? bo dla mnie to tylko zwykly burdel !

kolko
Gość
kolko

Możesz pogłębić swoją wypowiedź? Jakieś przykłady z własnego życia? Ilu znasz sędziów? Ile rozpraw miałeś? Zdajesz sobie sprawę, że w czasach kiedy każdy może bezkarnie pluć na sędziego zawsze znajdzie się jedna z dwóch stron która będzie to robić?

maro
Gość
maro

„Juz prawie co drugi Polak utracil zaufanie do wymiaru sprawiedliwosci.” A czy kiedykolwiek je mial? Przeciez sądy i prokuratura to jedna sitwa. Nigdy nie poddana zadnej weryfikacji. Doskonale zabalsamowane cialo postkomunistycznego trupa. razem chleja wode i ustalaja wyroki przy zielonych stolikach. A jak rozpoczelo sie sledztwo o korupcji w sądzie najwyzszym to szybko sprawie łeb ukrecono. W Polsce nadal mamy sady kapturowe, ktore sa sterowane. Niezawisłosc naszych sądow polega na tym ze zniesiono kare smierci i nikt sprzedajnych i skompromitowanych sedziow nie powiesil. Dlatego po dzis dzien są niezawiśli.

oleg
Gość
oleg

proponuje zwiększyć zatrudnienie o jeszcze 100 % to wtedy wyroki MOŻE będą zapadać o 1 dzień szybciej.

wiesiek
Gość
wiesiek

I to jest przyczyna korupcji w sądach. Babcia sędzina może starsza ode mnie nie wie czy można częściowo wyzdrowieć jak ocenił mnie ZUS orzecznik gdy ukończyłem 61 lat 11 lat po usunięciu płuca. Ale z Amber Gold powiązani ludzie na pewno są niewinni posłuszny sędzia jest tego przykładem wzorem