Na tę obwodnicę czekaliśmy długie lata

Tak wygląda trasa obwodnicy Mielca aż do mostu na Wiśle w Połańcu. Fot. Autor

MIELEC. Rada Miasta podejmuje uchwalę “dziękczynną”, prezydent wyraźnie wzruszony…

Informacja o “zaklepaniu” pieniędzy na budowę wszystkich etapów obwodnicy (aż do mostu na Wiśle w Połańcu) bardzo ucieszyła mielczan, którzy na co dzień walczą z korkami. W magistracie wieść o tym wywołała wręcz euforię. Rada Miasta podjęła uchwałę, w której dziękuje władzom województwa za pieniądze na obwodnicę. Z kolei prezydent Janusz Chodorowski  mówi o epokowym wydarzeniu.

Koszt budowy obwodnicy to ponad 228 mln zł, z tego 58 mln zł ma być wkładem województwa. Resztę mają stanowić środki unijne, których dysponentem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Nową drogą mamy pojechać już za dwa lata.

Jadąc do Kielc, ominiemy Mielec szerokim łukiem
- Budowa tej obwodnicy jest rzeczą niezwykle ważną, gdy powiem, że epokową, to nie przesadzę – komentuje prezydent Janusz Chodorowski. – Wraz z mostem na Wiśle w Połańcu ma być ona elementem połączenia Rzeszowa z Kielcami, co jest niebagatelną sprawą dla rozwoju naszego regionu. Drugą sprawą jest oddanie do użytku w najbliższym czasie A4.    - Już nie będzie tak, jak teraz, że cały ruch pcha się przez środek naszego miasta, za dwa lata on przejdzie bokiem. Dziś, gdy jedziemy do Rzeszowa, nawet nie zastanawiamy się, gdzie leży Głogów Młp., bo omijamy go obwodnicą. Tak samo będzie w przypadku Mielca, Tuszowa Narodowego i Chorzelowa. Przepraszam za moje emocje, ale już od 13 lat o tym mówimy, przygotowujemy się do tego i w końcu staje się to faktem.

Budowa obwodnicy to również miejsca pracy
Prezydent zwraca uwagę, że budowa obwodnicy wygeneruje nowe miejsca pracy. – Okres ku temu jest dobry, bo sytuację mamy trudną i 150-160 mln zł na budowę tej obwodnicy nie jest rzeczą nieważną dla lokalnego rynku pracy. Dzięki temu powstanie tu trochę nowych miejsc pracy, bo przecież nikt z Warszawy tu ludzi nie przywiezie – dodaje.

Przypomnijmy, że obwodnica Mielca ma być 18-kilometrową trasą, która rozpoczynać się będzie rondem na drodze wojewódzkiej w stronę Dębicy, następnie przetnie trakty na Kolbuszową i Szydłowiec, łączy strefę z Tuszowem Narodowym i kończy swój bieg przy moście na Wiśle w Połańcu. Na odcinku ok. 6 km zamontowane mają być 2,5-metrowe ekrany dźwiękochłonne i siatki o tej samej wysokości, które mają chronić leśną zwierzynę.

***
W Mielcu euforia, a w Trześni nadal nie rezygnują z protestów, domagając się budowy ronda na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą w ich wsi. Szkoda tylko, że nie pomyśleli o tym kilka lat temu, kiedy odbywały się konsultacje społeczne. Dziś, kiedy wymarzona obwodnica Mielca stałą się faktem, ich protest może tylko irytować.

Paweł Galek

do “Na tę obwodnicę czekaliśmy długie lata”

 1. Kozioł

  „Szkoda tylko, że nie pomyśleli o tym kilka lat temu, kiedy odbywały się konsultacje społeczne. ”
  Szanowny Pawle Gałek – konsultacje społeczne to fikcja. FIKCJA!
  Prócz tego nie znosi odpowiedzialności stwierdzenie Pana z osób mających zaangażowanie w projekt budowy obwodnicy, by rondo o które proszą mieszkańcy, zostało wybudowane w trakcie realizacji.
  Otóż jeżeli osoby te pomyślałyby o dolegliwościach wiosek sąsiednich oddających grunty dla korzyści miasta, kierowali by się jakaś głębsza racją.
  Najwidoczniej nie pomyśleli, krytyka autora ma charakter negatywny i niszczycielski.
  Made in Poland.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.