Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstaną nowoczesne komputery kwantowe?

– Ograniczeniem przy takiej technologii jest tylko nasza wyobraźnia – mówi prof. Eugeniusz Szeregij (pierwszy z prawej). Fot. Arkadiusz Rogowski

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia jest dziś najnowocześniejszym centrum naukowo-dydaktycznym w Polsce.

– Nasza młodzież nie musi już wyjeżdżać do Warszawy, by uczyć się najnowszych technologii – mówił podczas wtorkowego (21.05) otwarcia Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Eugeniusz Szeregij. Z tej nowoczesnej infrastruktury korzystają już studenci inżynierii materiałowej, biotechnologii, fizyki technicznej oraz informatyki.

Głównym kierunkiem działań Centrum jest epitaksja związek molekularnych. – Polega ona na tym, że z niezwykłą precyzją warstwa atomowa po warstwie atomowej możemy nakładać materiały na odpowiednich podłożach – tłumaczy prof. Eugeniusz Szeregij. – Nowość polega właśnie na tej precyzji. Pełna kontrola szybkości, domieszki, niezwykłej czystości w jakiej ten proces zachodzi, umożliwia hodowanie kryształów o niespotykanej i bardzo istotnej dla dalszych badań precyzji. Narzędziem, które służy do przenoszenia tego wzoru jest wiązka elektronów. W tej nanolitografii ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia – dodaje ekspert UR.

Na co konkretnie te tajemnicze dla zwykłego człowieka procesy mogą się przełożyć? – Przede wszystkim na budowę komputerów kwantowych, dzięki którym będzie możliwe precyzyjne przewidywanie pogody, rozpoznawanie chorób czy dokładniejszy odczyt genomu człowieka – mówi rzecznik UR Grzegorz Kolasiński.

Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii kosztowało 66 mln zł i jest już dziesiątym (!) nowocześnie wyspecjalizowanym obiektem badawczym Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Dzisiaj Rzeszów jest najnowocześniejszym centrum naukowo-dydaktycznym w Polsce. Mam nadzieję, że to będzie to impulsem nowego oddziaływania na region – powiedział obecny na otwarciu Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Arkadiusz Rogowski

[print_gllr id=84363]

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o