Na urlop zabierz kartę ICE

Zapisane na karcie ICE numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. Poza tym karta pomaga także ustalić tożsamość i stan zdrowia ofiary wypadku. Fot. Autor

PODKARPACIE. Tę kartę należy nosić przy sobie, bo przecież zdarzają się rozmaite sytuacje losowe…

Trwają wakacje. Wiele osób planuje w tym czasie wycieczki krajowe i zagraniczne. Jak podpowiadają lekarze, przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w kartę ICE (In Case of  Emergency, co oznacza – w nagłym wypadku). Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby ratownicy medyczni uzyskali niezbędne informacje, pomocne w ratowaniu zdrowia lub życia. Chodzi też o to, by bliscy osoby poszkodowanej szybko zostali powiadomieni, gdy dzieje się z nią coś złego.

– Bywa, że ratownicy mają problem ze zidentyfikowaniem ofiary wypadku. Dlatego tak ważne jest, aby zabierać ze sobą kartę ICE, zwłaszcza podczas wakacji. Taka karta jest bardzo pomocna dla ekipy pogotowia ratunkowego, gdyż w razie wypadku pozwala szybko uzyskać istotne informacje o osobie poszkodowanej – mówi nam lekarz z ponad czterdziestoletnim stażem pracy w pogotowiu ratunkowy.

– Gdy przebywałem za granicą, byłem świadkiem wypadku drogowego. Widziałem, jak ratownicy rozpaczliwie przeszukiwali ubranie nieprzytomnego rannego. Znaleźli tylko prawo jazdy. Jednak zwykle jest tak, że osoba poszkodowana nie ma przy sobie żadnych dokumentów. Gdy ofiara wypadku posiada kartę ICE, to ratownikom łatwiej jest jej pomóc. Mogą szybko skontaktować się z najbliższą rodziną poszkodowanego i uzyskać informacje np. o chorobach lub lekach, które ten bierze – wyjaśnia lekarz.

Plastikowa karta ICE ma wymiary karty płatniczej. Wpisujemy na niej swoje imię i nazwisko oraz numery telefonów do trzech osób, które należy powiadomić w razie wypadku. – Oczywiście, aby karta spełniła swoją funkcję osoby te powinny umieć udzielić informacji o stanie zdrowia jej właściciela. Warto także w książce adresowej komórki wpisać numer do najbliższej osoby pod hasłem “ICE” – radzi lekarz.  Tego typu karty zawierają także informacje na przykład o alergiach, chorobach przewlekłych czy też przeciwwskazaniach do zażywania leków.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Klemensia
Klemensia
8 lat temu

Można też w telefonie komórkowym wpisać jako kontakt ICE i numer osoby do której należy zadzwonić w razie wypadku.
Też działa :>