Nabijanie w dekoder

Najprostsze dekodery kosztują 80 - 100 zł. Za bardziej rozbudowane, wyposażone w funkcje nagrywania programów i odtwarzacze multimediów, trzeba zapłacić 120 - 160 zł. Na pewno jednak nie kosztuje to 700 złotych! Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Nie daj się oszukać domokrążcom i nie przepłacaj za cyfrową telewizję.

Jeszcze tylko przez rok, do 31 lipca 2013 r., nadawany będzie analogowy sygnał telewizyjny. Później programy TV będzie można oglądać tylko w wersji cyfrowej. Niektórzy telewidzowie muszą kupić specjalne dekodery, które kosztują od 80 do 150 zł. Oszuści wykorzystują tę sytuację i wciskają ludziom dekodery za ponad dwukrotnie wyższą cenę.

Cyfryzacja telewizji stała się faktem i za rok program nie będzie już nadawany analogowo, jak obecnie. Telewidzowie, którzy odbierają program telewizji kablowej lub korzystają z dekodera satelitarnego, nie muszą nic robić. Dla nich zmiana już nastąpiła. Również nie muszą nic kupować posiadacze nowoczesnych telewizorów nabytych w ostatnich dwóch latach. Na ogół są on wyposażone w dekoder DVB-T odbierający w standardzie MPEG-4. Można to sprawdzić w instrukcji obsługi lub zapytać w sklepie, w którym kupiony był telewizor.

Ile kosztuje dekoder cyfrowy?
Właściciele starszych telewizorów, które nie mają wbudowanego dekodera, muszą dokupić odpowiednie urządzenie. Najprostsze dekodery kosztują 80 – 100 zł. Za bardziej rozbudowane, wyposażone w funkcje nagrywania programów i odtwarzacze multimediów, trzeba zapłacić 120 – 160 zł.

Do dekodera nie trzeba dokupować żadnej anteny. Dobra, która obecnie poprawnie odbiera sygnał analogowy, będzie także prawidłowo odbierała program cyfrowy.

Uważaj na oszustów
Po całym Podkarpaciu chodzą domokrążcy, pukają do mieszkań i przekonują telewidzów, że muszą teraz i to natychmiast, kupić u nich dekoder cyfrowy za okazyjną cenę od 270 do nawet 400 zł. Niektórzy okłamują też ludzi, że do dekodera konieczna jest nowa antena za 100 – 150 zł. Oczywiście oferują też montaż urządzenia i anteny, za kolejne 100 – 150 zł.

Naciągacze najczęściej atakują starszych ludzi. Wykorzystują ich niewiedzę, łatwowierność i strach, przed utratą dostępu do ulubionych seriali i programów. Za dekoder wart 100 zł i zbędne dodatki potrafią wyłudzić 500, a nawet 700 zł!

Krzysztof Pipała

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments