Nadciśnienie trzeba koniecznie leczyć

Najbardziej niebezpieczne jest zbyt wysokie ciśnienie skurczowe, powyżej 160 mmHg. Może doprowadzić do wylewu krwi do mózgu i aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko demencji. Fot. Wojciech Preisner

Nowa kampania edukacyjna ma uświadomić niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą podwyższone ciśnienie tętnicze.

- Niepokojące jest to, że wielu Polaków nie zdaje sobie nawet sprawy, że choruje na groźne i podstępne schorzenie, jakim jest nadciśnienie tętnicze. Coraz częściej są to osoby młode, dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Zdarza się nawet, że na nadciśnienie cierpią już 10-letnie dzieci, zwykle te, które są otyłe – mówi prof. Krzysztof Narkiewicz z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z pomysłodawców kampanii “Cała Polska leczy nadciśnienie”.

- Nie leczone nadciśnienie prowadzi do uszkodzenia układu naczyniowego i narządów. Najwcześniej uszkodzeniu ulegają naczynia wieńcowe serca, naczynia mózgu, aorta oraz mięsień serca – mówi dr n. med. Jerzy Kuźniar, wojewódzki konsultant ds. kardiologii, ordynator oddziału kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. – Uszkodzenie naczyń serca prowadzi do choroby niedokrwiennej serca i zwiększa (3-krotnnie!) ryzyko zawału serca. Uszkodzenie naczyń w tętnicach kończyn dolnych objawia się chromaniem przestankowym (bólem łydek podczas marszu). Uszkodzenie tętnic mózgu może prowadzić do udaru mózgu. Wysokie ciśnienie tętnicze jest też najczęstszą przyczyną niewydolności nerek.

Gdy normy są przekroczone

O nadciśnieniu mówimy wówczas, gdy podczas kilkakrotnych pomiarów, dokonywanych w spoczynku, ciśnienie przekracza wartości graniczne 140/90 milimetrów słupa rtęci (140 mmHg to ciśnienie skurczowe, 90 mmHg – ciśnienie rozkurczowe). Optymalnie wartości ciśnienia to 120/80 mmHg. Z badań wynika, że ponad 10 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze krwi, co trzeci z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Prawidłowo leczonych jest tylko 26 proc. cierpiących z tego powodu osób. 36 proc. chorych na nadciśnienie jest źle leczonych, a 9 proc. osób mimo rozpoznania choroby w ogóle się nie leczy.

Często bez objawów

Ciśnienie trzeba regularnie kontrolować, bo rzadko powoduje dolegliwości, takie jak bóle głowy w okolicy potylicznej i zawroty głowy, uderzania gorąca, pulsowanie skroni, a także zaczerwienie twarzy i klatki piersiowej. Trzeba pamiętać, że szybko się przyzwyczajamy do nieco wyższego ciśnienia, często nawet wydaje się nam, że czujemy się lepiej. Ciśnienie należy mierzyć o różnych porach dnia, gdyż nawet u osoby zdrowej może się ono zmieniać o 20 mmHg na dobę, a u osoby chorej – w jeszcze większym stopniu. Osoby leczące się z powodu nadciśnienia powinny kontrolować ciśnienie rano jeszcze przez zażyciem leków, a potem w południe, gdy ich działanie jest najsilniejsze.
W leczeniu nadciśnienia nie można polegać wyłącznie na lekach. Należy też zmienić dietę i uprawiać więcej ćwiczeń fizycznych. Trzeba się odchudzić, spożywać mniej soli kuchennej (nie więcej niż 100 mmol/dzień) i zmniejszyć konsumpcję alkoholu (najlepiej w ogóle z niego zrezygnować).

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.