Nadkomplet w kolbuszowskich WTZ

Uczestnicy kolbuszowskich WTZ korzystają z wielu form terapii. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Chętnych niepełnosprawnych jest znacznie więcej niż miejsc.

Istne oblężenie przeżywają Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej. – Cały czas mamy nowe zgłoszenia – przyznaje Daniel Jakubowski (37 l.), kierownik placówki. – W tym momencie mamy już sześć podań, ale to są zgłoszenia formalne. Wkrótce spora liczba pełnoletniej młodzieży opuści Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej i będą starać się o miejsca w WTZ. U nas liczba miejsc jest jednak ograniczona – dodaje.

WTZ są placówką pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych powyżej 16 roku życia. W placówce funkcjonuje 7 pracowni: artystyczno-malarska, gospodarstwa domowego, prac ręcznych-stolarska, gobelinu i haftu, wikliniarsko-ogrodnicza, rękodzieła artystycznego oraz komputerowo-poligraficzna. Na każdej z tych sal jest jeden opiekun-instruktor.

Wśród 35 uczestników (14 kobiet i 21 mężczyzn) 22 to osoby z najcięższym stopniem niepełnosprawności, 13 ze stopniem umiarkowanym. Podopieczni WTZ to ludzie o różnych schorzeniach, takich jak: upośledzenie umysłowe, choroby neurologiczne i narządu ruchu. Są też osoby niedowidzące i ze schorzeniami układu krążenia. Podopieczni WTZ to w dużej mierze osoby z Kolbuszowej i okolic (13 osób). Ale są też mieszkańcy innych gmin powiatu.

– Prowadzimy różne formy terapii – mówi Daniel Jakubowski, szef warsztatów. – Np. przez pracę – jest to nauka prostych czynności: obróbki drewna, szycia, pielęgnacji roślin, gotowanie, obsługa komputera oraz nauka pracy zespołowej. Są też inne terapie, m.in. przez: sztukę, trening samodzielności i ekonomiczny, gdzie każdy z uczestników dostaje miesięcznie 100 zł kieszonkowego. Prowadzona jest też rehabilitacja ruchową i społeczną – wylicza.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o