Nagłe odstawienie leków grozi udarem lub zawałem!

- Osoby leczące nadciśnienie nie powinny przerywać leczenia. W zaistniałym przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza, by zmienił lek - mówi Anna Negacz. Fot. Anna Moraniec
– Osoby leczące nadciśnienie nie powinny przerywać leczenia. W zaistniałym przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza, by zmienił lek – mówi Anna Negacz. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Ponad 60 serii leków na nadciśnienie wycofanych z aptek. Lekarze apelują, aby nie wpadać w panikę.

W ostatnich dniach Główny Inspektor Farmaceutyczny zakazał sprzedaży ponad 60 serii leków na nadciśnienie zawierających chiński valsartanum, w którym wykryto zanieczyszczenie: toksyczny związek chemiczny wyniszczający wątrobę. Pacjentów regularnie zażywających wycofane z aptek medykamenty może być w regionie nawet kilka tys. Lekarze ostrzegają, że nagłe odstawienie tych specyfików może być groźne w skutkach i doprowadzić nawet do zawału lub udaru mózgu.

To bardzo powszechnie stosowany lek. W Polsce może go zażywać nawet 400 tysięcy pacjentów. Co w tej sytuacji powinni zrobić pacjenci? – Przede wszystkim nie przerywać leczenia. Nawet jak chory przyjmuje trzy różne leki na nadciśnienie, odstawienie tego jednego może grozić skokiem ciśnienia i poważnymi powikłaniami, jak zawał serca czy udar mózgu – mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z Rzeszowa.

Jak tłumaczy, pacjent może udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wypisze receptę na preparat zawierający niezanieczyszczony valsartanum (na rynku jest jeszcze grupa preparatów z walsartanem, których GIF nie wycofał), lub wybierze lek z inną substancją czynną,  z tej samej grupy.

Wizyta w gabinecie nie jest niezbędna. Farmaceuta świadomy tego, które preparaty są dostępne i niezanieczyszczone, może takiej zamiany dokonać. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, ma takie prawo. Niestety pacjent będzie musiał za taki lek zapłacić 100 proc. odpłatności. Te wycofane  zawierają w swoim składzie zanieczyszczoną substancję czynną valsartanum wyprodukowaną przez chińskiego wytwórcę. Decyzja GIF jest efektem rekomendacji Europejskiej Agencji Leków, która ocenia obecnie wpływ stosowania produktów zawierających skażony valsartanum na zdrowie pacjentów. Wszystkie decyzje dotyczące wycofania z obrotu produktów leczniczych publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w zakładce „Decyzje i komunikaty”.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jojo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jojo
Gość
jojo

A dlaczego nie podaja nazwy lekow wycofanych ktore zawieraja valsartanum tylko pacjent musi szukac w swoim leku czy on zawiera czy nie zawiera valsartanum.