Nagrały bajki za kratami

Płyta zostanie wydana w tysiącu egzemplarzach. 600 sztuk trafi do Aresztu Śledczego w Nisku. Fot. Archiwum AS Nisko

NISKO, RZESZÓW. Osadzone w niżańskim Areszcie Śledczym kobiety nagrały bajki dla swoich dzieci

18 “Bajek Niezapominajek” nagrało 9 osadzonych, które odsiadują wyrok w Areszcie Śledczym w Nisku. Kobiety przekażą nagrania swoim dzieciom, by te mogły słuchać ich głosu podczas wymuszonego rozstania. Część nakładu trafi także do dzieci z domów dziecka.

- Pomysł na nagranie płyty z bajkami dla dzieci “ krążył” po Areszcie Śledczym w Nisku już od sierpnia ubiegłego roku – przyznaje Simona Wójtowicz, rzeczniczka niżańskiego aresztu. – W jego realizacji przeszkadzał jednak brak dobrze wyposażonego radiowęzła i brak osoby, która potrafiłaby to przedsięwzięcie zrealizować od strony technicznej. Stąd zrodził się pomysł zwrócenia się o pomoc w realizacji nagrania do Radia Rzeszów.

Od pomysłu do realizacji nietypowego projektu minęło jednak wiele czasu, a pomysłodawczynie przekonały się jak wielkie jest to przedsięwzięcie oraz, że bez pomocy osób dobrej woli same sobie nie poradzą.

-  Wkrótce zdaliśmy sobie sprawę, jak dużego i trudnego przedsięwzięcia podjęliśmy się. Dla osoby, która nigdy nie próbowała nagrywać swojego głosu nie jest prostą sprawą “wejść w rolę” kreowanej postaci. Potrzeba było dużo ćwiczeń a już samo ustalenie repertuaru nastręczało trudności. Znane wszystkim bajki Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima są obwarowane prawami autorskimi.

Z pomocą organizatorom przyszedł pan Andrzej Moskal – niżański pisarz, który udostępnił nieodpłatnie kilka swoich utworów zawartych w tomiku wierszy dla dzieci pt. “Niebo w Kwiatki”. Pomoc w nauce recytacji ofiarował rzeszowski aktor Przemysław Tejkowski.

Finał akcji przewidziany jest na 26 maja 2012 roku. W Bibliotece Miejskiej w Nisku osadzone uczestniczące w projekcie będą mogły spotkać się ze swoimi dziećmi i wręczyć im nagrane przez siebie płyty.

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.