Najmniejsze sądy jednak do kasacji

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (52 l.) dokonał reorganizacji sądów, jest zgodna z konstytucją. Fot. PAP

WARSZAWA. Wielki sukces ministra Jarosława Gowina.

– Decyzja Trybunału Konstytucyjnego to jest dowód na to, że można zreformować polskie sądownictwo – mówił w środę (27.03) minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (52 l.), komentując decyzję Trybunału. Trybunał zdecydował, że przepisy pozwalające na reformę sądów są zgodne z konstytucją.

– Sądy mają służyć nie politykom, samorządowcom i sędziom, tylko normalnym obywatelom – podkreślał minister. Jak dodał, według niego, ta reforma to krok niezbędny, ale w dalszym ciągu “jeden z wielu”.

Powolne sądy
Gowin powiedział, że Polska jest na drugim miejscu w UE i pod względem liczby sędziów, i pod względem nakładów. – Natomiast pod względem szybkości orzekania jesteśmy na drugim miejscu od końca – powiedział.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargi – złożone przez posłów (głównie z PSL) i Krajową Radę Sądownictwa – dotyczące przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, które umożliwiają ministrowi sprawiedliwości tworzenie i znoszenie sądów w drodze rozporządzenia.

Od stycznia – decyzją ministra Gowina – 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian – jak wskazywał resort sprawiedliwości – jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W zniesionych sądach orzekało ponad 550 sędziów – formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do większych sądów.

PSL jeszcze nie wie
– Jestem zawiedziony – powiedział szef PSL Janusz Piechociński, komentując decyzję Trybunału. Z kolei Eugeniusz Kłopotek powiedział, że PSL prawdopodobnie nie zrezygnuje ze swojego projektu obywatelskiego zmian w sądownictwie.

Rafał Grupiński z PO powiedział, że „reforma Gowina jest odczuwana przez społeczności lokalne jako ich degradacja”. – Tej sprawy nie osądzał Trybunał. Rozumiem, że na pewno te blisko 80 powiatów jest dzisiaj bardzo rozczarowanych, ich społeczności, starostowie także – podkreślili.

TVN24 /ps

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ppssP.K Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
P.K
Gość
P.K

Politycy walcząc o utrzymanie Sądów , nie działają w celu lepszego dostępu obywateli do Sądu, lecz dla własnego dobra. Chodzi im zwłaszcza , aby pozostał stary układ SB. W małych Sądach powstały rodzinne kliki powiązane z światem przestępczym. Często giną akta, rozprawy odbywają w niepełnym składzie Sędziowskim. często brakuje ławników mimo że są na rozprawę wyznaczeni. W Polsce jest to powszechne. Politykom , chodzi głównie o to , aby utrzymać obecny układ mafijny w takim stanie, jaki wypracowali od czasów transformacji. Reorganizacja spowoduje , że trzeba będzie układy tworzyć od nowa. Dlaczego członkowie PSL nie walczyli o uratowanie Cukrowni Przeworsk… Czytaj więcej »

ppss
Gość
ppss

Wszyscy o tym wiemy, o tym wszyscy mówimy, ale mało kto tak ładnie a merytorycznie.. to napisze /5+/